Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatının 15 Bin Dolara Çıkmasını Sağlayacak 3 Etmen

Kripto para yatırımcıları 2020 yılının 3.

bitcoin 15 bin dolara ulaşabilir

Kripto para yatırımcıları 2020 yılının 3. çeyreğinde Bitcoin (BTC) fiyatının 15 bin dolara ulaşmasını bekliyor. Bitcoin (BTC) fiyatı dün 10 bin doları aşarak mart ayında yaşanan düşüşten bu yana ciddi bir toparlanma gerçekleştirdi. Yatırımcılar, pozitif faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle piyasa kapitalizasyonu ile rallinin başladığına inanıyor.

Sadece teknik verilere dayanarak, analistler Bitcoin fiyatının 2020’nin üçüncü çeyreğine kadar 15 bin dolara kadar yükselmesini bekliyorlar. Tarihsel olarak 10 bin dolar seviyesi BTC fiyatı için psikolojik bir seviye olarak hareket ediyordu. Kısa bir süre içinde bu kadar önemli bir fiyat seviyesinin temiz bir şekilde kırılması, yeni bir yükselişi sağlayabilir.

Güçlü Direnç Aralığı

Bitcoin, Aralık 2017’ye kadar uzanan çok yıllık bir döngüyü kırdı. 10 bin 500 dolara kadar çıkan bir diğer ayak, muhtemelen başka bir güçlü rallinin temelini oluşturacak yeni bir döngünün başlangıcını doğrulayacak.

2019’da, Bitcoin’in en yüksek seviyesi büyük borsalarda 14 bin dolardı. Aralık 2017’de, her iki aylık mum da aynı seviyede kapanarak, 14 bin doların orta vadede kilit direnç seviyesi olarak kaldığını gösteriyor. Bitcoin fiyatı 11 bin doları aşarsa veya 9 bin 500 doların üzerinde konsolide olursa, BTC’yi 14 bin doları test edecek şekilde ayarlayacaktır. BTC’nin genellikle bir blöf olarak adlandırılan aşırı uzama eğilimi göz önüne alındığında, 15 bin dolara kadar yükselme şansı bulunuyor.

Halving’in Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Etkisi

Beklenen Bitcoin halving etkinliğine az kaldı. Tarihsel olarak, Bitcoin fiyatı yarılanma gerçekleştikten yaklaşık 10 ila 11 ay sonra yüzde 1.200 ila yüzde 6.000 oranında artma eğiliminde. Bitcoin ayrıca yarıya indirildikten sonra kademeli olarak artar ve her seferinde bir direnç seviyesi alır. Bu nedenle, analistler BTC’nin fiyatının 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesi 20 bin doları geri kazanmasını bekliyorsa, bu kademeli biçimde gerçekleşebilir. Yarılanma, zincirleme aktivitenin artması ve geliştirici faaliyeti gibi diğer birçok temel yükseliş faktörü ile birlikte BTC momentumunu sürdürmeye devam edebilir.

Yüksek Hacimler ve Kurumsal FOMO

Bitcoin için perakende talebi artmaya devam ediyor. Bununla beraber kurumsal yatırımcılar da bireysel yatırımcılar kadar yoğun yatırım yapıyor. Grayscale’in 2020 yılı ilk çeyrek raporuna göre, yatırımların yüzde 88’i kurumlardan geldi. Bu, Ocak ayından Mart ayına kadar kurumların kripto para piyasasına 443 milyon dolar yatırım yaptığı anlamına geliyor.

Finansal riskten korunma fonu yöneticisi Paul Tudor Jones’un Bitcoin’e yatırım yapma kararını takiben kurumsal talebin daha da artması bekleniyor. Bu durum BTC’yi enflasyona karşı bir risk olarak tanımlamayı sağlıyor.

Bitcoin’in iyimser teknik verileri, artan kurumsal ilgi ve halving  etkisi, BTC’yi 2020’nin üçüncü çeyreğinde yeni zirvelere götürebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner