Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatlarındaki Sert Düşüşün Nedeni Bu Rapor mu?

Bazı trader'lar, Bitcoin (ETH) ve Ethereum (ETH) fiyatlarının teknik olarak önemli seviyelerin altına düşmesini PlusToken ponzi şemasıyla ilgili yayınlanan bir rapordan kaynaklanan korkuya bağlıyor.

Bitcoin Fiyatları

Bazı trader’lar, Bitcoin (ETH) ve Ethereum (ETH) fiyatlarının teknik olarak önemli seviyelerin altına düşmesini PlusToken ponzi şemasıyla ilgili yayınlanan bir rapordan kaynaklanan korkuya bağlıyor.

Fiyatlardaki düşüş 16 Aralık Pazartesi günü saat 21:28’de başladı ve Coinbase’in verilerine göre Bitcoin sadece yedi dakikada yüzde 4 değer kaybederek 7.085 dolardan 6.800 dolara düştü. Bitcoin’deki düşüşten Ethereum’da etkilendi ve yüzde 7’lik kayıpla 140 dolardan 130 dolara düştü. 25 Kasım’dan bu yana kripto para piyasalarında böyle bir fiyat hareketi görülmedi.

Fiyatlardaki Düşüşün Nedeni Chainalysis’ın Raporu mu?

Fiyatlardaki beklenmeyen düşüşün nedeni olarak Chainalysis’ın yayınladığı rapor gösteriliyor. Chainalysis, fiyatlardaki düşüşten yalnızca dört buçuk saat önce bir rapor yayınladı ve raporda 20.000 BTC’in ve 790.000 ETH’un PlusToken dolandırıcılarının kontrolünde olduğu belirtildi. Ayrıca raporda, çalınan Bitcoin’lerin 185 milyon dolarlık kısmının PlusToken dolandırıcıları tarafından tasfiye edildiğine dikkat çekiliyor.

Şimdiye kadar PlusToken ponzi şemasıyla bağlantılı altı kişi tutuklandı. Tutuklamalar Bitcoin’in 12.575 doları görmesinden yaklaşık bir hafta sonra başladı. O zamandan beri kripto para biriminin fiyatı istikrarlı bir şekilde düşüşünü sürdürüyor. Chainalysis, kurbanlardan alınan kripto para birimlerinin 2 milyar doları bulabileceği ve bu paranın birçoğunun geleneksel piramit şemalarında olduğu gibi diğer yatırımcılara gittiğini söylüyor.

Chainalysis, PlusToken ile ilişkili hesaplar tarafından yapılan tasfiyelerin Bitcoin’in fiyatını düşürdüğünden kesin olarak söz etmese de, bu durumun Bitcoin’in fiyatında dalgalanmaya neden olduğunu ve Bitcoin fiyatlarındaki düşüşlerle önemli ölçüde korele olduklarını iddia ediyor.

Tezgahüstü piyasalarda broker’lık yapan bir kripto para trader’ı, Pazartesi günü görülen düşüşün PlusToken ponzisi ile toplanan Bitcoin ve Ethereum’ların satılacağından duyulan korkuyla bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner