Yükleniyor...

Bitcoin Foundation: “Türkiye, Bitcoin için önemli.”

Anadolu Ajans muhabiri Gökhan Kurtaran ile röportaj gerçekleştiren Bitcoin Foundation kurucu direktörü Jon Matonis, Türkiye'nin Bitcoin'in büyüme planları içerisinde önemli bir konumda olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

bitcoin foundation

Anadolu Ajans muhabiri Gökhan Kurtaran ile röportaj gerçekleştiren Bitcoin Foundation kurucu direktörü Jon Matonis, Türkiye’nin Bitcoin’in büyüme planları içerisinde önemli bir konumda olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Jon Matonis, Türkiye’nin Bitcoin ekosistemindeki önemi hakkında şunları söylüyor:

Bitcoin’i, ağırlıklı olarak 18-30 yaş arası gençler kullanıyor. Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkeler bu anlamda daha büyük fırsata sahip.

Bitcoin kullanımı Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada günden güne artış gösterirken, henüz Bitcoin ile tanışmamış kişiler de çoğunlukta. Bu gibi gruplar için ise Andreas Antonopoulos’un çabaları ve son olarak da CNN Inside Man programında yayınlanan Bitcoin bölümü gibi çalışmalar önemli bir kaynak olarak ortaya çıkıyor.

Avrupa ve ABD’de sıkça konusu geçen Bitcoin’in vergilendirilmesi ve işlemlerin takibi konusunda ise Matonis şu şekilde açıklama yapıyor:

Herhangi bir para biriminden Bitcoin’e geçiş denetlenebiliyor ya da Bitcoin’den örneğin dolara geçiş… Fakat Bitcoin cinsinden gönderimlerin kontrol edilmesi mümkün değil. Örneğin Avrupa Birliği, Bitcoin işlemlerin katma değer vergisi eklemeye çalışıyor, fakat bunu uygulamak mümkün değil.

Son zamanlarda Bitcoin ile iş yapan işletmelerin, düzenlemelerden kaçmak için şirketlerini farklı ülkelerde konumlandırmaları ile ilgili Matonis’in düşünceleri şu şekilde:

Bitcoin cinsinden işlem yapan işletmeler en özgür oldukları yerlere doğru gidecektir. [Yapılan işlemler] ağırlıklı olarak Lüksemburg ve Hong Kong’ta…

Bitcoin Foundation kurucu direktörü Jon Matonis ile gerçekleştirdiği röportaj için, Coinkolik olarak Anadolu Ajansı Londra ofisi muhabiri Gökhan Kurtaran‘a teşekkürler diliyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Kaynak,

https://www.aa.com.tr/tr/manset/469306–bitcoin-in-gozu-turkiye-de

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner