Yükleniyor...

Bitcoin’in Günlük İşlem Sayısı Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Piyasada canlanma belirtileri gösteren ağ verilerini izleyen trader'lar için iyi haberler ve kötü haberler var.

Bitcoin Günlük İşlem Sayısı

Piyasada canlanma belirtileri gösteren ağ verilerini izleyen trader’lar için iyi haberler ve kötü haberler var. Bitcoin’in sadece spekülatif amaçlardan daha fazlası için kullanıldığını düşündüren günlük işlem sayısı aylardır artıyor. Bununla birlikte günlük ticaret hacmi durgun durumda ve buradan bir boğa koşusunun başlamasının henüz mümkün olmadığı çıkarımında bulunulabilir.

Günlük İşlem Sayısı 350.000’i Aştı

Bitcoin Günlük İşlem Sayısı Veriler

Bitcoin Blockchain’inde ortalama günlük işlem sayısı 2018 ortasından bu yana düzenli olarak arttı ve yakın zaman önce 350.000’i aştı. Bitcoin, 2017 yılının sonlarında tüm zamanların en yüksek günlük işlem sayısı olan 490 bini görmüş ve ardından günlük işlem sayısında sert bir düşüş yaşanmıştı. Lightning Network’ün giderek artan sayıdaki işlemde kullanılması ve Blockstream’in borsalar arası yerleşim katmanı olan Liquid ile birlikte gerçek işlem sayısının aslında çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Ağ kullanımı varlığın fiyatı ile doğrudan ilişkili değildir ve bir varlık ağının fiyatı durgun kalırken işlem sayısının artmasının görülmesi yaygın bir durumdur. Bitcoin fiyatı son dönemdeki günlük işlem sayısının arttığı bu dönemde 3.400 dolar ila 3.700 dolar arasındaki bir bölgeye sıkışıp kaldı. Varlığın ticaret hacmine bakıldığında aylardır belirgin bir yükseliş olmadığı görülüyor. Bitcoin, 2019’a sessiz bir giriş yaptı ve bu sessizlik sürüyor. Günlük olarak alınıp satılan Bitcoin miktarı ortalama 50 bin düzeyinde ve bu günlük birkaç yüz bin Bitcoin’in alınıp satıldığı 2017 yılının son döneminden çok geride olunduğu anlamına geliyor.

Bitcoin işlem ücretleri aylardır pek konuşulmuyor, çünkü konuşulacak pek bir şey yok. Şu anda bir Bitcoin işlemi yaklaşık 0,25 dolar karşılığında yapılabiliyor. Bu Bitcoin ağı için son derece düşük bir işlem ücreti, ancak bu ücretin düşüklüğüne aldanmamak gerekiyor. Coinmetrics verilerine göre, 2017 ve 2018 yılındaki ortalam Bitcoin işlem ücreti ortalama işlem sayısının gerisinde kalıyor. Başka bir deyişle Bitcoin’in artan günlük işlem sayısı artan işlem ücretlerine neden olabiliyor. Elbetteki Bitcoin işlem ücretlerinin düşük olması protokolün orijinal amacı için kullanılmaya devam etmesi, benimsenmesi ve fiyatı için iyiye işaret. Düşük işlem ücreti, kullanıcıların güvenle Bitcoin göndermelerini ve almalarını koylaştırırken, sahne arkasında yapılan geliştirme çalışmaları ile birlikte büyümenin bir sonraki aşamasının daha sürdürülebilir temeller tarafından yönlendirilebileceği anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner