Yükleniyor...

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti 8 Ayın En Düşük Seviyesinde!

Bitcoin, 10 bin doların hemen üzerinde konsolide olmaya başlamışken altcoin'lerdeki yükseliş devam ediyor ve altcoin'lerin yükselişi Bitcoin'in piyasa hakimiyetini sekiz ayın en düşük seviyesine itti.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin, 10 bin doların hemen üzerinde konsolide olmaya başlamışken altcoin’lerdeki yükseliş devam ediyor ve altcoin’lerin yükselişi Bitcoin’in piyasa hakimiyetini sekiz ayın en düşük seviyesine itti. Peki bu ne anlama geliyor?

Ylın başından bu yana Bitcoin’in piyasa hakimiyeti neredeyse yüzde 12 düştü. Geçen yılın sonunda yüzde 70’in üzerine çıkmıştı ancak Tradingview.com’a göre bugün yüzde 62,3’e düştü. Bu, Temmuz 2019’un başından bu yana görülen en düşük seviye ve CoinMarketCap’in verilerine göre ise Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 61 seviyelerinde.

Bitcoin Hakimiyeti

Bitcoin bu yıl 7 bin 200 doların biraz altında yıla giriş yaptı ve yüzde 44 değer kazanarak birkaç gün önce 10 bin 500 dolara kadar çıktı. Bu oran, aynı dönemde yüzde 4’ün biraz üzerinde değer kazanan altın gibi varlıklarla karşılaştırınca oldukça etkileyici olduğu açık. Bununla birlikte, Bitcoin’in bu performansı birçok altcoin’in performansının gölgesinde kaldı.

Altcoin’lerin benzersiz yükselişi doğrudan piyasa hakimiyetini de etkiledi. Yeni yılın ilk gününden bu yana altcoin’lerin piyasa hakimiyeti yüzde 60’ın üzerine çıktı. Toplam piyasa değeri ise bu hafta 300 milyar doların üzerine oturdu.

Altcoin’lerin genel olarak Bitcoin’den daha iyi performans göstermesi “altcoin sezonunun” geldiği yorumlarının yapılmasına sebep olmuş durumda. Özellikle bir süredir boğa tuzağı olabilmesine karşın temkinli davranan birçok trader artık altcoin sezonunun geldiğinden oldukça emin.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner