Yükleniyor...

Bitcoin Hakimiyeti Altcoin Sezonuna Karşı

Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin hepsi seneye güçlü bir başlangıç ​​yaptı.

Bitcoin hakimiyeti altcoin sezonuna karşı

Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin hepsi seneye güçlü bir başlangıç ​​yaptı. Piyasadaki hakimiyetine göre en büyük kripto para birimi, performans, piyasa değeri ve aynı zamanda yatırımcıların “tercihi” olarak pazara hakim oldu. Altcoin’ler ise üstlerde yer edinmek ve Bitcoin’e rakip olmak için donatılan çeşitli özellik ve teknolojileriyle kripto pazarının önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte, altcoin’ler, BTC pazarda varlığını hissettirme eğiliminde olduğundan, hakimiyet açısından rahatsız durumda. En büyük ve en popüler dijital para avantajları ile birlikte geliyor ve bir süredir Bitcoin bu üstünlük özelliğini geliştiriyor.

Bilindiği gibi yıllardır BTC ve altcoin’lerin performansı arasında büyük bir korelasyon var. Her zaman Bitcoin fiyatı yükseldiği zaman altcoin’lerin büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde işler tam tersi durumda da uyum içerisinde ilerler.

Bitcoin Hakimiyeti Yükseliyor

Altcoin’ler birkaç yıldır Bitcoin’den daha düşük performans gösterse de, en kötü performansları 2018’in sonraki aşamalarında boğa piyasası trendinin sona ermesinden itibaren başladı. BTC 2018’in başında yüzde 39 hakimiyete sahipti, ancak geçen yıl Temmuz ayında bir anda yüzde 70’e yükseldi ve orada kaldı. CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin piyasa hakimiyeti şu an 62.9.

Bu yıl, performanslar açısından ilginç bir dönem oldu. Altcoin’ler birçok kripto uzmanının dikkatini çeken bir performans sergiliyor. Ethereum, Tron, Litecoin, Tezos gibi altcoin’leri çevreleyen birçok gelişme, altcoin kategorisinde yükseliş eğilimi başlattı. Ticari gelişmelerden, bu dijital para birimlerinin çoğunun işlem hızını dönüştürmeye bağlı projeler ve girişimlere kadar, altcoinler bu yıl heyecan sunabilir.

Bitcoin’in kendisi de kötü bir yıl geçirmiyor. Bitcoin piyasa hakimiyeti devam ettiği sürece, dijital para da kripto dünyasında daha iyi bir performans sunabilir. Bununla beraber beklenen halving de bu performansı olumlu etkileyebilir. Birçok kripto uzmanı buna inanıyor olsa da, bu seferki olay, dolaşımdaki coin’lerin sayısı artmaya devam edeceğinden, Bitcoin fiyatına pek iyi gelmeyecek. Bununla birlikte, daha önce deneyimlendiği gibi olumlu duyguların fiyat üzerinde olayın temellerinden daha büyük bir etkisi olabilir.

BTC Hala En Çok Tercih Edilen Birim

Bitcoin hala kriptoya yeni başlayanlar için en büyük ve en çok tercih edilen kripto para birimi. Altcoin’lerin toplu olarak benimsenmesi ve finansal ödeme çözümlerine ve diğer girişimlere entegre edilmesi gerçeğine bakılmaksızın Bitcoin hakimiyeti yenilemeyecek gibi durmaya devam ediyor. En son yaşanan altcoin’lerin boğa koşusu da bu yıl Bitcoin’in güçlü performansı ile bağlantılıydı.

Altcoin’ler yıllardır Bitcoin’den düşük performans gösterdi, ancak bu yıl farklı şeyler yaşanabilir. Bitcoin’in egemenliğini yıkıp yıkamayacakları cevaplanması zor bir soru ama bu yıl önemli olan, altcoin’lerin umut vermesi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner