Yükleniyor...

Bitcoin Halving BTC Fiyatı İçin Ne Anlam İfade Ediyor? Şimdi Bitcoin Alınır Mı?

Bitcoin halving, yaklaşık dört yılda bir meydana geliyor.

Bitcoin Halving BTC Fiyatı İçin Ne Anlam İfade Ediyor Şimdi Bitcoin Alınır Mı

Bitcoin halving, yaklaşık dört yılda bir meydana geliyor. Şimdi Bitcoin, yarıya indirmek (halving) olarak bilinen arz kısıtlamasının arifesindedir. Peki, Bitcoin halving etkinliğinin Bitcoin fiyatı için anlamı ne olacak ve yatırımcılar şimdi Bitcoin (BTC) satın almalı mı?

Bitcoin Halving İle Madenci Ödülleri Yarılanacak

Bitcoin halving bugün gün sonuna doğru gerçekleşmesi bekleniyor. Gerçekleşecek olan etkinlik ile Bitcoin madencilerine ödül olarak verilen 12,5 Bitcoin 6.25’e düşecek.

Bitcoin fiyatının arzının azalmasına nasıl tepki vereceğini kimse bilmiyor, ancak Bitcoin ve kripto para birimi topluluğundaki birçok kişi Bitcoin fiyatının yeni zirvelere çıkacağından emin gözüküyor. Fakat kısa vadede, Bitcoin piyasasının oldukça uçucu olması bekleniyor.

Bitcoin Halving Öncesi Artan Volatilite Bekleniyor

Londra merkezli Bitcoin ve kripto para borsası Luno’nun CEO’su Marcus Swanepoel, “Bugün boyunca Bitcoin halving öncesinde artan volatilite ve alım satım işlemleri göreceğiz.” dedi.

Bitcoin, geçen hafta halving öncesinde büyük bir dalgalanma gördü. Bitcoin 9.000 doların altındayken hafta sonu geri çekilmeden önce 10.000 doların üzerine kadar çıktı.

Hong Kong merkezli kripto piyasası üreticisi GSR’nin trader müdürü Rich Rosenblum, “8.000 dolara geri dönme büyük bir sürpriz değildi, pandemi ve halving etkinliği nedeniyle Mayıs ayında artan volatilite göreceğiz.” dedi.

Bitcoin, Mart ayında koronavirüs salgınının küresel piyasayı çökertmesinden bu yana en iyi performans gösteren varlıklardan biri olmuştur ve Bitcoin fiyatı yaklaşık 4.000 dolar olan en düşük seviyelerinden iki katından fazla değer kazandı. Ayrıca, birçok Bitcoin ve kripto para birimi borsaları, artan kullanıcı sayıları ve işlem hacmi bildirdi.

Bitcoin (BTC) Geleneksel Varlıklardan Ayrılıyor

New York merkezli Bitcoin ve kripto odaklı kurumsal ticaret şirketi JST Capital’ın kurucu ortağı Scott Freeman, “Bitcoin son birkaç ayda %100’ün üzerinde yükseldi ve bu artışın çoğunun sürekli perakende talebinden kaynaklandığına inanıyoruz.” dedi.

Freeman sözlerine şu şekilde devam etti: “Devam eden volatilite ve Bitcoin’de iyi uzun vadeli risk ödülü görmeyi bekliyoruz ve ayrıca geleneksel finansal varlıklarla ilişkisiz bir şekilde davranmasını bekliyoruz.”

Bitcoin Yeni Altın Olma Yolunda İlerliyor

Bu arada, Bitcoin ve kripto topluluğu, efsanevi makro yatırımcı Paul Tudor Jones’ın Bitcoin ile ilgili görüşlerini açıklamasından sonra sarsıldı. Paul Tudor Jones, Bitcoin’i benzeri görülmemiş koronavirüse ve merkez bankası para basımının bir sonucu olarak gördüğü enflasyona karşı güvenli bir varlık olarak satın aldığını açıkladı. Müşterilere yazdığı bir mektupta Jones, Bitcoin’in 1970’lerde altının oynadığı rolü hatırlattığını söyledi.

Scott Freeman, bu açıklamadan sonra, “Bunun Bitcoin için önemli bir an olabileceğini düşünüyoruz,” dedi. Freeman, sözlerine şu şekilde devam etti:

 COVID-19 krizi ve büyük merkez bankalarının kolay para politikaları göz önüne alındığında, gerçek para ve makro yatırımcılar geleneksel finansal varlıkların değerinden giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Yatırımcılar artık, Bitcoin’i kolay para politikalarına ve yaklaşmakta olan küresel durgunluğa karşı büyük bir korunma olarak görüyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner