Yükleniyor...

Bitcoin Halving Ne Zaman? Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin halving ortalama 4 yılda bir gerçekleşmektedir.

bitcoin halving 1

Bitcoin halving ortalama 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Bir sonraki Bitcoin halving tarihi yatırımcılar tarafından merakla beklenirken halving olayının Mart ve Haziran 2024 arasında olması öngörülmektedir. Yarılanma zamanlarında BTC fiyatında ise hareketlilik gözlenmektedir.

Bitcoin Halving Ne Zaman?

BTC halving, Bitcoin ağındaki en çok beklenen olaylardan biridir. Blok ödülü yarılanması ile birlikte Bitcoin ağında madencilik ödülü bir kez daha yarı yarıya azalacak. Halving olayı ortalama 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Böylelikle bir sonraki Bitcoin halving tarihi Mart ve Haziran 2024 arasında olması beklenmektedir. Ancak halving için net bir tarih vermek doğru olmaz. Çünkü tarihler işlem sürelerine göre değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra tarih yaklaştıkça veriler de netleşecektir.

Bitcoin blok ödülü yarılanmaları, fiyat üzerinde yukarı yönlü baskı yaratarak BTC’nin enflasyon oranını düşürdüğü için oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple kripto para yatırımcıları şimdiden 2024 yılında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasına odaklanmış durumdadır.

Bitcoin yarılanması ile Bitcoin’de madencilere işlemleri doğrulamaları için verilen blok ödülü yarı yarıya azaltılır. Halving ayrıca her bir blokta dolaşıma giren BTC sayısını azalttığından popüler kripto para birimini daha deflasyonist bir hale getirmektedir. Öte yandan Bitcoin blok zincirinde ödül sistemi 21 milyonluk arza ulaştığında, yani çıkarılacak yeni BTC kalmadığında durdurulması planlanıyor. Bu, blok ödülü yarılanmalarının da duracağı anlamına geliyor. Bu noktada madenciler, işlemleri işlemek için ağ kullanıcılarının ödeyeceği ücretlerle ödüllendirilecek. Ücretler ise madencilerin hala madencilik yapma ve ağı devam ettirme teşvikine sahip olmalarını sağlayacak. Ancak bunun gerçekleşmesi için 100 yıldan uzun bir süre gerekiyor ve belki de bugün bu konuyu araştıranlar bu olayların gerçekleştiğine şahitlik edemeyecek.

bitcoin yarılanması

Bitcoin Halving Tarihleri

Yarılanma, BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak için gerçekleşir. Ayrıca, ağ ücretleri önemli ölçüde azalır, bu da sonuç olarak Bitcoin’e olan talebi arttırır.

Bitcoin, şimdiye kadar üç halving yaşamıştır. Bunlardan ilki 2012 yılındaydı ve ilk yarılanmada 50 BTC olan blok ödülü 25 BTC’ye indirildi. İkinci halving 2016 yılında meydana geldi ve 25 BTC olan ödül, 12.5 BTC’ye çekildi. Üçüncü Bitcoin yarılanması ise 2020 yılında gerçekleşti ve Bitcoin ağındaki blok ödülü 6.25 BTC’ye geriledi.

2024 yılındaki yarılanma ile Bitcoin ağında blok ödülü 3.125 BTC’ye gerileyecek. Öte yandan Bitcoin’de blok ödülü sıfıra yaklaştıkça blok ödülü yarılanmalarının da etkisini kaybedeceğine inanılıyor.

halving 1

Bitcoin Halving Fiyata Etkisi

Bitcoin için blok ödülü yarılanmaları kritik bir öneme sahiptir. Bitcoin’in arzı 21 milyon BTC ile sınırlı olduğu için her dört yılda bir blok başına çıkarılan Bitcoin’lerin sayısı otomatik olarak azaltılmaktadır. Her bir blok ödülü yarılanmasında, ağın büyümesini ve verimliliğini temel olarak artırmak için bazı önemli değişiklikler gerçekleşmektedir. Tüm bunların yanı sıra olay mevcut arzın azalmasına ve ardından talepte ve BTC’nin fiyatında etkileyici bir artışa neden olmaktadır. Madenciler, süreç devam ettikçe Bitcoin değerinde önemli bir artış yaşanacağını bildikleri için genellikle yarılanma olayının neden olduğu blok ödüllerindeki azalmadan pek de rahatsız olmamaktadır.

Önceki verilerin ışığında, talep sabit kalırken arzın düşmesi genellikle fiyatın yükselmesine sebep olmuştur. Ancak, fiyat değişikliklerinin arz ve talep oranına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin arzı, onu kısıtlayan yarıya inme nedeniyle azalır. Yarılanma sonra Bitcoin’in halen talep görmesi fiyat artışına yol açtığı düşünülür ancak Bitcoin’in fiyatı sadece yarılanmaya ve talebe değil, birçok faktöre bağlıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner