Yükleniyor...

Bitcoin Halving Sonrası Birçok Madencilik Ekipmanı Kullanılamaz Hale Geldi

Bitcoin (BTC) yarılanma etkinliği 11 mayıs tarihinde gerçekleşti ve blok başına verilen mevcut 12.

bitcoin halving sonrasi bircok ekipman kullanilamaz hale geldi

Bitcoin (BTC) yarılanma etkinliği 11 mayıs tarihinde gerçekleşti ve blok başına verilen mevcut 12.5 BTC ödülü 6.25 BTC seviyesine indirildi. Madencilik ödüllerinin azalması ile birlikte daha az verimlilikte çalışan birçok cihaz da kullanılamaz hale geldi.

Madencilik cihazları arasında en iyiler arasında gösterilen Bitmain Antminer S11, Saniyede 20.5 TH’lık bir güce sahip ve saat başına 0.049 dolar enerji maliyeti olmasına rağmen şu an için günde 0.09 dolar zarar ettiriyor (Bölgesel olarak elektrik enerjisi fiyatları değişiklik gösterdiği için bu değerler değişkenlik gösterebilir.)

Piyasada yer alan ve madenciler arasında sıklıkla tercih edilen diğer modellerden, Antminer S9 SE, Bitfily Snow Panter B1, Innosilicon T2 Turbo, Bitfury B8 gibi madencilik ekipmanları ise günde 3 dolardan fazla madencilerin hanesine zarar yazıyor.

Bitcoin’in gerçekleşen üçüncü yarılanma etkinliği sonrasında hashrate’de de %30’luk ciddi bir düşüş yaşandı. Bunun sebebi olarak ise artık kâr edemeyen madencilerin cihazlarını kapatması gösteriliyor.

Enerji Maliyetini Düşürebilen Madenciler Piyasada Oldukça Şanslı Konumda

Madencilik sektörünün büyük bir kısmına hitap eden Çin’de ise madencilik şirketlerinin devam edebilmesi için ya ucuz enerji ya da ücretsiz enerji imkanı sağlanıyor. Madencilerin en büyük giderleri arasında gösterilen elektrik enerjisi maliyetinin düşmesi ile birlikte madenciler daha rahat bir şekilde işlerinin başında kalabiliyor.

Eski Ekipmanlara Veda Edilmesi Gerekiyor

Bitcoin’in de her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliği ile birlikte, madenciler de ekipmanlarını yenilemek zorunda kalacaklar. Daha az enerji maliyeti ve daha verimli cihazlar tercih etmemeleri durumunda, madencilerin kâr etmesi oldukça zor. Sektörün gelişmesi ile birlikte madencilik ekipmanı üreten firmalar da ürünlerini geliştirmek için yoğun çaba gösteriyor. Sadece birkaç yıl önce piyasa oldukça yer eden hatta madencilerin %70’i tarafından kullanılan Antminer S9 cihazları artık kimse tarafından tercih edilmiyor.

Bitcoin Madenciliğinde Mevcut En Verimli Cihazlar

Madencilik ekipmanları arasında en verimli çalışan cihazlar ise Antminer S19 Pro, Antminer S19, Antminer S17+ ve Micro Whatsminer M30S gibi cihazlar gösteriliyor. Bu cihazlar düşük enerji maliyeti ve yüksek verim ile çalıştıklarından dolayı, madenciler arasında sıklıkla tercih ediliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner