Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Hashrate Düşmeye Devam Ediyor

Bitcoin'de (BTC) yaşanan üçüncü yarılanma etkinliği, Bitcoin'in süregelen evrimlerinin birisi olarak geçtiğimiz hafta gerçekleşti ve yarılanma etkinliği ile birlikte BTC ağı ve ekosisteminin evrimi bir çok metrik açısından daha belirgin hale geldi.

bitcoin hashrate orani gittikce dusuyor

Bitcoin’de (BTC) yaşanan üçüncü yarılanma etkinliği, Bitcoin’in süregelen evrimlerinin birisi olarak geçtiğimiz hafta gerçekleşti ve yarılanma etkinliği ile birlikte BTC ağı ve ekosisteminin evrimi bir çok metrik açısından daha belirgin hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan üçüncü yarılanma etkinliği, kripto topluluğunda büyük bir sevinç ile karşılandı. Bunun en büyük sebebi ise bu yarılanmanın diğer yarılanmalara göre daha popüler olması ve beklentilerin yüksek olması olarak gösterilebilir. Bitcoin’in 2012 yılında yaşadığı ilk yarılanma sonrası en büyük korku protokolün sağ kalıp kalamayacağı yönündeydi.

BTC topluluğu 2012-2016 yılları arasında katlanarak büyüdükçe, sorun protokol korkusundan madencilik sarmalına evrildi. Ancak özellikle ikinci yarılanma sonrası gördüğümüz kadarı ile akıllardaki bu korku çok abartılıydı ve yarılanma gerçekleştikten kısa bir süre sonra, önce hashrate’de bir düşüş yaşandı, daha sonra ise madenciler tekrar yoluna devam ederek hashrate’i yükseltmesini bildiler. Bu durum üçüncü yarılanmaya kadar böyle devam etmesi planlanıyordu, ancak 11 Mayıs’ta yarılanmanın gerçekleşmesi ile birlikte düşüşe geçen hashrate, aralıksız olarak azalmaya devam ediyor.

Yarılanma sonra madencilerin gelirlerinde ciddi anlamda düşüş meydana geldi. 11 Mayıs 2020’de 171.168 milyon dolar gelir elde eden madenciler 17 Mayıs’ta 7.112 milyon dolar gelir elde edebildiler. Madencilere ödenen işlem ücreti ise 1.539 milyon dolar zirvesine ulaştıktan sonra, şu an için 972.748 dolar seviyesinde.

Madencilerin geri dönebilmeleri ve karma oranını tekrardan koruyabilmeleri için yeni bir teşvik planı ortaya çıkmalı ve böylece BTC piyasadaki hacmini genişletebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner