Yükleniyor...

Bitcoin Her Yarılanma ile Ödeme Devi Visa’ya Yaklaşıyor!

Bitcoin, şu anda dünya çapında kişi başına düşen gelirin yüzde 1'ine tek başına hakim ve bu oran her yarılanma ile yükseliyor.

Bitcoin ve Visa

Bitcoin, şu anda dünya çapında kişi başına düşen gelirin yüzde 1’ine tek başına hakim ve bu oran her yarılanma ile yükseliyor.

Coin Metrics’ın verilerini analiz eden istatistikçi Willy Woo’ya göre, Bitcoin’in yıllık yatırım akışı (yıllık yatırım hızı) 727 milyar dolar. Kripto para borsalarının gittikçe daha popüler hale gelmesiyle ve kripto paraların kullanımının artmasıyla Bitcoin an itibariyle Visa’nın yıllık işlem hacminin yüzde 10’na ulaşmış durumda. Woo, Visa’nın yıllık 8.8 trilyon dolar işlem yapması karşısında Bitcoin’in yıllık işlem miktarının her geçen yıl arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Bitcoin’in yatırım akışı her 4 yılda 10 kat büyüyor. Bu demektir ki her yarılamadan sonra Bitcoin’in büyümesi daha da hızlanıyor.

İstatistiklere göre, Mayıs ayında gerçekleşecek üçüncü yarılanma etkinliği ile Bitcoin’in yıllık yatırım akışı 4 katına çıkacak. Kısacası en büyük kripto paranın yarılanma döngüleri ile Visa’yı yakın zamanda yakalaması ve hatta geride bırakması bekleniyor.

En büyük kripto para birimi halihazırda küçük para işleyicilerini geride bırakmış durumda. Örneğin PayPal, 2018 yılında Bitcoin’in gerisine düştü. O yıl PayPal’ın yıllık işlem miktarı 578 milyar dolardı.

Bitcoin Visa

Woo’nun doğruladığı bu verilerin yalnızca istatistiklerden çıkarılan bir sonuç olduğunu hatırlatarak, bu verilerin içinde borsalarda tutulan soğuk cüzdanlardaki hareketleri de dahil etmiş olma ihtimalini göz önünde tutmak gerekiyor. Soğuk cüzdan hareketleri gerçek işlemleri yansıtmazlar. Öte yandan Woo, cüzdanlar arasındaki döngüsel ödemeler ve birden çok adımlı çok basamaklı işlemleri bu hesaplamanın dışında bırakmış.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner