Yükleniyor...

Bitcoin için “Ralliler Ayı” Şubat Geldi Çattı!

Boğa trendini koruyan Bitcoin için tarihsel olarak her zaman ralliler gördüğü Şubat ayı geldi çattı.

Bitcoin 2020 Şubat

Boğa trendini koruyan Bitcoin için tarihsel olarak her zaman ralliler gördüğü Şubat ayı geldi çattı. 2020’nin Ocak ayı, Bitcoin’in 2013 yılından bu yana ki en iyi Ocak ayı performansı olarak tarihe geçti.

Ocak ayına 7.000 dolar seviyesi ile giren Bitcoin, o zamandan bu yana yükseldi ve 30 Ocak’ta 9.570 dolarla son üç ayın en yüksek seviyesini gördü. Yazım sırasında 9.349 dolardan işlem gören en büyük kripto para, Ocak ayını yüzde 30 değer kazanarak kapattı.

Öte yandan Bitcoin, Haziran 2019’dan bu yana ilk defa çift haneli kazanç yaşadı. Haziran 2019’da yüzde 26’lık bir ralli yapan lider kripto para, Ocak ayındaki yüzde 30’luk performansı, Mayıs 2019’dan bu yana görülen en iyi aylık performans olarak kayda geçti. Ayrıca Ocak ayında son altı ayda 13.880 dolardan 6.425 dolara varan çöküşü tersine çevirdi.

Tarihsel olarak genelde Ocak ayında Bitcoin’de satışlar yaşanır, Şubat’ta da yeniden alımlar yapılırdı. 2020 ezberi bozdu ve Bitcoin piyasası henüz boğaların yorulduğunu gösteren bir işaret vermiyor oluşuyla da halen yükseliş konusunda umut vadediyor.

Bitcoin Şubat Ayı

Kripto para piyasasının popüler trader’ı ve analisti @filbfilb, 30 Ocak’ta piyasadaki mevcut görünüme ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Şu an bir ayı argümanı öne sürmek çok zor” ifadelerini kullanırken, aylık grafiğe dikkat çekerek “Aylık 9.158 doların üzerinde kapanış higher high oluşturur” ifadelerini kullandı. Nitekim Bitcoin, Ocak ayını analistin işaret ettiği seviyenin üstünde kapatmaya çok yakın.

Şimdi asıl soru şu; ralliler ayı Şubat’ta Bitcoin’i ne bekliyor? Düşen kanaldan çıkmayı başaran Bitcoin için bu, Nisan 2019’da 4.100 dolarlık dipten başlayan rallinin devam edebileceğinin bir göstergesi. Üstelik bu kırılmayı hem MACD histogramı hem de RSI endeksi olmak üzere iki indikatör de destekliyor. Haftalık grafikte ise 10.350 dolara göz kırpıyor.

Her ne kadar günlük mum kırmızı görünse de, mevcut şartların boğaları desteklediği göz önüne alındığında günün geri kalanında kayıpların geri alınma ihtimali var. Bitcoin daha önce direnç iken desteğe dönüşen 9.188 dolar seviyesini boğa mumu ile korudu. Bu da 24 Ocak’ta 8.213 dolar seviyesindeki dipten başlayan rallinin devam edeceğinin bir işareti. Momentum hala güçlü ve 5 ile 10 günlük ortalamalar da bunu doğruluyor. Tüm bunlar ışığında en büyük kripto paranın 4 Kasım’da gördüğü zirve olan 9.586 dolar direncini kırarak önümüzdeki günlerde 10.000 dolara yükselmesi bekleniyor. Bitcoin’in 10.000 dolara yükselmesi altcoin’leri de hareketlendirecek, onlar da kendilerine göre bu yükselişe ayak uyduracaklar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner