Yükleniyor...

Bitcoin için Tehlike Çanları Çalıyor: 2.800 Dolara Doğru Yolculuk Başlamak Üzere Olabilir!

Bitcoin fiyatı, 8 - 14 Aralık aralığında yüzde 8'e yakın değer kaybetti ve haftayı 7.

Bitcoin için Tehlike Çanları Çalıyor

Atlık Bitcoin RSI GöstergesiBitcoin fiyatı, 8 – 14 Aralık aralığında yüzde 8’e yakın değer kaybetti ve haftayı 7.571,80 doların altında kapattı. Bu dijital varlık için işlerin tersine döndüğü anlamına geliyor olabilir.

Şu anda Bitcoin kısa vadeli bir geri dönüş umudu sunan belirgin bir boğa göstergesine sahip değil. Son derece önemli bir analiz yöntemi olan Bollinger Bantlarının geliştiricisi ünlü trader ve ekonomi analisti John Bollinger, Bitcoin’in güncel görünümüne ilişkin birkaç tweet attı. Bollinger, tehlike çanlarını çalarak şunu söyledi:

“Çoğu kripto para birimi Bollinger Band Squeeze seviyelerinde veya yakınında. Dikkatli olmanın geldi.”

Bollinger Bantları Göstergesi Nedir?

Bollinger Bantları göstergesi birçok trader’ın onsuz yaşayamayacağı bir araçtır. Üç çizgiden oluşan kırmızı merkezi çizgi hareketli ortalamayı (MA) ve alt bant dinamik desteği, üst bant ise dinamik direnci gösterir.

Bollinger Bantları Göstergesi

Bantlar volatilite arttığında otomatik olarak genişler ve volatilite azaldığında daralır. Bu nedenle günlük trader’lar için hareketli ortalama birkaç farklı amaca hizmet ettiğinden dolayı paha biçilemez bir araçtır. Örneğin, bir varlığın fiyatı uzun bir süre MA üzerinde oturacak olursa, bu genellikle volatilitenin az olduğu anlamına gelir ve üst ve alt bantlar daralmaya başlar, sıkışırlar ve bir kırılmaya neden olur.

Bantlar aralıklı olduğunda trader’lar MA ile direnç arasındaki fiyat oynaklığını izler ve bu da MA’nın MA ve destek arasında olduğu gibi bir destek seviyesi olarak hizmet ettiği anlamına gelir, bu durumda MA direnç olur. Bantlar aralıklı olduğunda bu destek ve direnç arasında ticaret yapabilmeleri için iyi bir vakit olduğu anlamına gelir. Nitekim Bollinger Bantları sıkıştığında kırılmanın hangi yönde gerçekleşeceğini saptamak son derece zordur ve John Bollinger’in de kastettiği şey budur. Anlaşılan o ki büyük bir kırılma yaşanmak üzere ve hangi yönde olacağı belirsiz. Bunun için haftalık, aylık ve günlük Bitcoin grafiklerine bir bakmak gerekiyor.

Günlük Grafikte MACD Ayı Trendinin Eşiğinde

Günlük Grafikte MACD

Potansiyel bir kırılmanın hangi yönde olabileceğini saptamak için hareketli ortalama sapma yakınsama/ıraksama göstergesi (MACD) bize bazı ipuçları sunabilir. Şu anda görmekte olduğumuz desek, Eylül ayında fiyatın yaklaşık 3.000 dolar civarında azaldığı zamanda da görülüyor. Ancak fiyatın beklenmedik şekilde 3.000 dolar yükseldiği Ekim ayında da görülüyor.

Bu hareketlerin her ikisi de bir Bollinger Band sıkışması ile çakıştı ancak Bitcoin fiyatının Ekim ayının sonlarında olduğu gibi aynı hareketi tekrar etmesi olası mı?

Aylık Grafikte MACD Ayı Trendinde Gibi

Aylık Grafikte MACD

Aylık MACD nadiren çakışır. Bitcoin’in tarihinde görünüşte sadece 4 kez çakışma gerçekleşti. 2019’un sonuna yaklaşılırken Bitcoin sahipleri çok daha fazla acı çekecek gibi görünüyor.

Bu son gerçekleştiğinde Bitcoin, Temmuz 2018’de 8.500 dolardan Şubat 2019’a kadarki süreçte 3.300 dolara kadar gerileyerek yüzde 60’a yakın değer kaybetti. Yani bugün böyle bir düşüş gerçekleşecek olursa 7.100-7.100 dolar seviyesinden 2.800-2.700 dolara varan bir düşüş yaşanabilir.

RSI Göstergesi Biraz Umut Verici Görünüyor

RSI Göstergesi

Şu anda, Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi aşırı satış sinyali vermiyor. Günlük RSI şu an 33.80 civarında ve yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere, Bitcoin daha önce son aylarda 20s ve 10s arasında bir yere kadar geri dönüş yaşamadı.

Bitcoin RSI Göstergesi

Haftalık RSI ise daha kötümser bir tablo çiziyor. Aşağıdaki grafikten görüleceği üzre, şu anki okuma değeri 40 civarında ve en son RSI 23.70 civarında seyrediyordu.

Aylık Bitcoin RSI Göstergesi

Son olarak, aylık RSI 52 civarında bir değer gösteriyor. Fakat aylık grafikte Bitcoin her zaman 42 civarında seyrediyordu. Bu RSI grafiklerinin üçünün de gösterdiği şey, Bitcoin’in yükselmeden önce daha da düşeceği. Tarihi seviyeler yeniden kırılana kadar trader için net bir alım sinyali yok ve şu an ile yıl sonu arasında gerçekleşecek herhangi bir ralli kısa ömürlü olabilir.

Boğa Senaryosu

Bitcoin fiyatı Bollinger Band desteğinde 7.100 dolar civarında duruyor ve boğaların kontrolü ele alacağı bir kırılma için kilit direnç seviyeleri 7.320 dolar ve ardından hareketli ortalama olan 7.600 dolar olacaktır. Böyle bir durumda Bitcoin fiyatı 9.300 dolara kadar çıkabilir.

Ayı Senaryosu

Kesinlikle ayı trendindeyiz ve Bitcoin’in 5.000 dolarlık bölgeye kadar uzanan kilit destek seviyesi 6.900 dolardan önce 7.040 dolara tutunması gerekiyor. Bunun yanı sıra, ne kadar uzun süre yatay trendde kalırsak, daha Bollinger bantlarındaki aralık açılacak ve bu da Bitcoin’in boğa trendine girme ihtimalini artıracaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner