Yükleniyor...

Bitcoin ile IŞİD’e Yardım Ediyordu! 13 Yıl Hapis Cezası Aldı

ABD federal mahkemesi, bir ABD vatandaşını Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak IŞİD'e finansal anlamda destek olmaktan ötürü 13 yıl hapse mahkum etti.

mail

ABD federal mahkemesi, bir ABD vatandaşını Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak IŞİD’e finansal anlamda destek olmaktan ötürü 13 yıl hapse mahkum etti.

Adalet Bakanlığı’nın 13 Mart’taki duyurusu üzerine Long Island’dan Zoobia Shahnaz, IŞİD’e 150 bin dolar üzerindeki kripto para birimi ödemeleriyle fon sağlamaktan 13 yıl hapis cezası aldı. Shahnaz ayrıca IŞİD üyesi olmak için Suriye’ye taşınmaya çalıştı.

Finansman İçin Hileli Krediler

Shahnaz’ın Aralık 2017’deki orijinal iddianameye göre American Express, Chase ve Discover dahil büyük bankaları dolandırdığı iddia edildi. Amerika Birleşik Devletleri, Shahnaz’ın Pakistan, Çin ve Türkiye üzerinden kripto para satın aldığını ayrıca sahtecilik yaparak kredi ve kredi kartı temin ettiğini iddia etti. Shahnaz, 2017 yılının Temmuz ayında New York’taki JFK Havaalanında Suriye’ye giderken yakalandı, daha sonra yıl içinde tutuklandı.

Bitcoin ile Hayır İşleri Yapıyordu İddiası

Shahnaz, Kasım 2018’de suçlu bulundu. Shahnaz’ın avukatı onun hayır işleri yaptığını ifade etti. Savunmada şu ifadeler kullanıldı: “2011’den beri Suriye ve / veya Irak’a seyahat eden ve bu ülkelerde faaliyet gösteren cihatçı gruplara bağlı olan 79 Amerikalıdan farklı olarak, hiçbiri Zoobia Shahnaz’ı sürükleyen şeylerle motive değildi. Yani, hastaları iyileştirme ve yaralıları koruma arzusu.

Kendisine karşı suçlamaların 13 yıl yerine 110 yılını parmaklıklar ardında geçirmesine sebep olabileceği düşünüldüğünde, savunmanın stratejisi işe yaramış olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner