Yükleniyor...

Bitcoin, İnsan Hakları İçin Daha İyi Bir Gelecek Yaratıyor

The Scoop'un son bölümünde, İnsan Hakları Vakfı Baş Strateji Sorumlusu Alex Gladstein, Hong Kong'da devam eden protestoları ve Bitcoin (BTC)'nin kentsel protesto ortamını nasıl potansiyel olarak değiştirebileceğini anlattı.

Bitcoin insan hakları için faydalı

The Scoop’un son bölümünde, İnsan Hakları Vakfı Baş Strateji Sorumlusu Alex Gladstein, Hong Kong’da devam eden protestoları ve Bitcoin (BTC)’nin kentsel protesto ortamını nasıl potansiyel olarak değiştirebileceğini anlattı. Gladstein, 2017 yılında New York merkezli kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olan İnsan Hakları Vakfı’na katıldı ve Rusya’dan Venezuela’ya kadar olan ülkelerde insan hakları ihlallerini ele almak için çalışıyor. Bu anlamda edindiği tecrübenin onu Bitcoin’in insan hakları sahnesinde daha önce öngörülenden daha büyük bir etki yaratabileceğine ikna ettiğini söyledi. Gladstein, “Para üretme ve paraya erişim yollarını merkezileştirecek bir şey, özellikle de tüm paranın elektronik olacağı daha nakitsiz bir geleceğe taşınırken oldukça güçlü olacak” dedi.

Konuyla alakalı olarak Gladstein, Hong Kong’un Çin’e karşı devam eden protestolarını örnek olarak gösterdi. Protestoya katılan öğrencilerin, kimliklerini işverenlerden ve devlet kurumlarından gizlemek için normal ödeme kartlarından ziyade alışveriş yapmak için ön ödemeli kartları kullandıklarını ifade etti. Gladstein, “Tek seferlik kontör kartlarını satın almak için kuyruğa giriyorlardı. Ve bu kentsel bir ortamda protesto konusunda paranın esaslı doğası hakkında gerçekten güçlü bir hatırlatma olarak görüldü” diye konuştu.

Bitcoin Gizliliği Sağlayabiliyor

“Fakat 15 ila 20 yıl içinde, nakit para tükendiğinde, bu insanlar kim olduklarını açıklamadan hakları için nasıl savaşacaklar?” sorusuna ise Alex Gladstein’in cevabı şu oldu: “Bitcoin gibi bir dijital versiyona ihtiyacımız var. Sansüre dayanıklı ve insan hakları savunucularına ihtiyaç duydukları gizliliği sağlayabilecek bir ödeme şekli.”

Gladstein, Bitcoin’in bir “tedavi” olmadığını da ifade ediyor. Dijital para biriminin gücünün iyiye mi kötüye mi kullanılıp kullanılmayacağı hala belirsiz. Bir yandan, dijital varlıkların gücün yerelleştirilmesine ve bilgi ve kaynaklara erişimin desteklenmesine yardımcı olabileceğini söylerken, öte yandan, dijital varlıkların kontrol edilebilir bir biçimde olabileceğinden ve devletlerin vatandaşların özel bilgilerine erişerek, onlara ihanet edebileceğinden bahsediyor. Ancak Gladstein gelecek hakkında iyimser olmaya devam ediyor. Gladstein, “Günün sonunda, finansal gizliliğin sağlıklı bir demokrasi için gerekli olduğuna inanıyorum. Bu sayede daha iyi bir toplum olacağına inanıyorum” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner