Yükleniyor...

Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi?

Dünya çapında Bitcoin’e en çok yatırım yapan ülkelerden biriyiz.

Bitcoin İşlemleri Gizli mi

Dünya çapında Bitcoin’e en çok yatırım yapan ülkelerden biriyiz. Her gün milyarlarca lira yatırım yapılan bu kripto paranın işlemlerinin gizliliği ve güvenilirliği konusunda yeterince bilgi sahibi miyiz dersiniz? Bitcoin işlemleri ne kadar gizli ya da bu gizlilik için biz bir şey yapabilir miyiz, nelere dikkat etmeliyiz? İşte, o soruların yanıtları!

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin yatırımı, günümüzdeki en güvenilir yatırım araçlarından biridir. Çünkü sahip olduğu blockchain teknolojisi, siber saldırılara karşı üst düzey bir altyapıya sahiptir. Bu ağ üzerinde gerçekleşen tüm işlemler, geri döndürülemez ve değiştirilemez şekilde şifreleme algoritmaları ile işlenmektedir. Böylece yatırım yapan ve yatırım aracını piyasaya süren arasında güvenli bir ilişki kurulmuş olur.

Bitcoin Gizli mi?

Bitcoin yatırımı yapmak için borsada hesap açmanız gerekiyor ve bu kaydı oluştururken TC. kimlik numaranızı da belirtmeniz şart. Fakat bu bilgiler borsadaki diğer insanlar tarafından görülmez ve ulaşılamaz. Bitcoin işlemleri tam olarak gizli değildir. Sizin yaptığınız işlemleri, diğer yatırımcılar kimliksiz olarak görürler. Verdiğiniz bilgiler de sistemde gizli tutulmaktadır ve başkaları bilgilerinize erişemez. Yani, işlemler güvenli bir sistemde yapılır fakat %100 gizli değildir.

Bitcoin İşlemlerini Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İzlenebilirliğe Uygun Hareket Edin

Gizliliğinizi korumak için yatırımcı olarak sizin de yapmanız gereken şeyler vardır. Bitcoin’in izlenebilirliğini iyi kavramak gerekiyor. İşlemler halka açık ve izi sürülebilir olduğu için kalıcı bir şekilde Bitcoin ağının içinde bulunur. Bitcoin adresleri anonim kalamadığı için sadece bir kez kullanılmalı ve bu adresleri göstermeme konusunda dikkat edilmelidir.

Cüzdanınızı ve Adresinizi Değiştirin

Ödemelerinizi almak için her seferinde yeni bir adres kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca birden fazla kripto cüzdan kullanarak işlemlerinizi güven altına almak için bireysel olarak yapmanız gerekenleri ihmal etmeyin.

Adresinizi Paylaşmayın

Halka açık platformlarda, farklı web sitelerinde Bitcoin adresinizi paylaşmayın. Sistem her ne kadar güvenli olsa da tedbiri elden bırakmamak gerek. Dışarıdan müdahale edilme ihtimalini, adresinizin kopyalanma ve ele geçirilme ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

IP adresinizin kopyalanma ihtimali de var. Bitcoin altyapısı ile bu çok zor olsa da imkansız değil. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz önlemleri aldığınız sürece, herhangi bir problemle karşılaşma ihtimaliniz de azalacaktır.

Sonuç olarak; Bitcoin işlemleri %100 gizli değil fakat herhangi bir yatırım sistemi ile karşılaştırdığınızda denk geleceğiniz en güvenli sistem olduğu inkar edilemez. Var olan sistemin güvenilirliğinden ne kadar emin olsanız da bireysel önlemlerinizi almayı ihmal etmeyin. Çünkü Bitcoin ne kadar güvenli olsa da hukuksal çerçevede tanınmadığı için yaşayabileceğiniz herhangi bir sorun söz konusu olunca yasal yollara başvurmanız da mümkün olmayacaktır. Belki de Bitcoin’i ve tüm kripto paraları, diğer yatırım sistemlerinden ayıran en önemli özellik de budur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner