Yükleniyor...

Bitcoin’i (BTC) Kim Kontrol Ediyor? Sahibi Kim?

Bitcoin, kripto para piyasasının en değerli kripto parası.

Bitcoin Sahibi Kim Kim Kontrol Ediyor

Bitcoin, kripto para piyasasının en değerli kripto parası. Bu değeri sebebiyle iddialı yatırımcıların gözdesi olmasının yanı sıra, fazlasıyla merak da edilen bir para. 

En çok merak edilen sorulardan biri; Bitcoin’in yaratıcısının, sahibinin kim olduğu ve kimler tarafından kontrol edildiği olsa gerek. Bu yazımızda kısaca bu konu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Bitcon’in Sahibi Kim?

Bitcoin’in yaratıcısı ve geliştiricisi Satoshi Nakamato’dur. Bu ismin bir şahıs mı yoksa grup mu olduğu hala bilinmemektedir.

Bitcoin’in varlığını ilk olarak kapalı bir grupta duyuran Satoshi, sonrasında yine aynı kapalı mail grubu üzerinden Bitcoin’i geliştirecek ekip arkadaşlarını bulmuştur. Bu sırada hala kimliğini açıklamamaya dikkat etmiştir.

2008 yılında yaratılan Bitcoin; sadece bir kripto para birimi değil, yeni bir teknoloji ürünü olarak da tanımlanmıştır. Blockchain teknolojisinin ön plana çıkması, gelişmesi ve popülerleşmesini sağlayan da Bitcoin’in ta kendisidir. Bu teknoloji; merkezi yönetim sistemine ihtiyaç duymadan, var olan kullanıcıların ortak veriyi paylaşması ile çalışır. Sisteme eklenen her blok, geliştiriciler tarafından detaylı şekilde kontrol edildikten sonra gerekli doğrulamayı sağlarsa işleme girer. Aksi takdirde, işleme koyulması mümkün değildir. Bu da Bitcoin’i güvenli ve aktif kılan en önemli özelliklerden biridir diyebiliriz.

Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

İşte, en merak edilen soru bu! Merkezsiz bir sistemin kontrolü kimdedir? 

Bitcoin’i kontrol eden gizli bir kişi, kurum ya da sistem bulunduğu söylenemez. En azından şu ana kadar elde edilen bilgiler ışığında varılan sonuç budur. Bitcoin’in tek kontrol merkezi kodlardır. 

Herkes Bitcoin yazılımını geliştirebilir, iyileştirebilir ve bu sistemin bir parçası olabilir. Neyin ne olacağı merkeziyetçi bir sistemde kontrol edilmez, var olan kodlar zaten doğrulamaları ve kontrolleri kendiliğinden doğurur. Bunun işleyişini de kodları yaratan, sisteme dahil olan çoğunluk belirler. Bitcoin sistemindeki madenciler, geliştiriciler ve kullanıcılar bu görünmez kuralları uygulamak durumundadırlar. Aksi takdirde, Bitcoin’in sahip olduğu teknolojinin bu kadar güvenilir şekilde varlığını sürdürmesi mümkün değildir.

Bitcoin Yönetiminde Etkili Olan Gruplar Kimler?

Bitcoin sisteminde sözü ve etkisi olan iki grup var diyebiliriz: Geliştiriciler ve Geliştiricilere Para Ödeyenler. 

Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan madenciler ve geliştiricilerin çalışmaları ile Bitcoin sistemi bugünkü durumunu korumaktadır. Pek çok ülkede resmi bir yatırım kaynağı olmasa dahi; büyük rakamlarının döndüğü bir yatırım kanalı olduğu için sistemin aktif kalması adına birileri parasını, birileri de bilgisini ortaya koyuyor diyebiliriz.

Aslında geliştiriciler, Bitcoin çemberinde var olan paradan kendi paylarına düşeni kazanıyorlar. Fakat büyük yatırımcılar, bu dünyanın ayakta kalması için geliştiricilere bağış yapıyorlar. Bu geliştiriciler arasında en çok ön plana çıkan isimler ise; Gavin Andresen ile Wladimir van der Laan. En yetkili olarak da nitelendirilebilecek bu isimlerin tek başına karar merci olduğu asla düşünülmemeli. Topluluğun onayından geçmeyen hiçbir şey, onlar tarafından da yapılmış olsa dahi işleme koyulmaz.

Kısacası; Bitcoin pek çok yetenekli insanın ellerinden çıkan ve onların varlığıyla sürdürülen bir teknoloji ve yazılım mahsulüdür diyebiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner