Yükleniyor...

Anket Sonuçlarında, ‘Altın’a Bitcoin Darbesi!

Popüler altın savunucusu Peter Schiff'in yakın zamanda düzenlediği bir anket sonucuna göre; Schiff'in takipçilerinin çoğu, 1 ons altın fiyatının asla Bitcoin fiyatını geçemeyeceğine inanıyor.

altına bitcoin darbesi

Popüler altın savunucusu Peter Schiff’in yakın zamanda düzenlediği bir anket sonucuna göre; Schiff’in takipçilerinin çoğu, 1 ons altın fiyatının asla Bitcoin fiyatını geçemeyeceğine inanıyor.

Peter Schiff ABD’nin önde gelen ekonomisti ve ünlü bir altın savunucusu olarak tanınıyor. Bununla birlikte, aynı zamanda tanınmış bir Bitcoin eleştirmenidir ve genelde lider kripto para birimine karşı mücadele etme fırsatı bulunca, fırsatı hiç kaçırmaz.

Schiff, kısa süre önce kişisel Twitter hesabında oldukça cazip bir anket yayınladı ve “1 ons altının fiyatının 1 Bitcoin fiyatından daha yüksek olmasının ne kadar süreceğini düşünüyorsunuz?” sorusunu sordu.

Daha önce “sadece aptallar Bitcoin’i seçiyor” iddiasında bulunsa da, anket sonuçları onu hayal kırıklığına uğrattı. 22 bin 309 seçmenin sadece yüzde 10.2’si bir ons altının bir yıldan daha kısa sürede 1 Bitcoin’den daha değerli olacağını söyledi. Yüzde 9.5’i iki yıldan az, yüzde 12.3’ü ise beş yıldan az süreceğini düşünüyor. Kalan yüzde 68 ise “asla olmayacak” cevabını seçerek böyle dramatik bir değişikliğin meydana gelebileceği konusunda ciddi olumsuzluklar gösterdi.

Altın vs. Bitcoin

Altının 2020’deki performansı, özellikle Kovid-19 salgınının en yoğun günlerinde ve sonrasında oldukça dikkat çekici bir hal aldı. Altın 2020’ye ons başına bin 522 dolardan girdi, krizden önce bin 700 dolara yükseldi, kara perşembeden sonra bin 450 dolara geriledi ve o zamandan beri değerini artırdı. Altın sadece günler önce, 8 yılın en yüksek seviyesini (yaklaşık bin 800 dolar) kaydetti.

Altının artışı yıllık bazda yaklaşık yüzde 16 oranındaydı. Göründüğü kadar etkileyici, yine de Bitcoin’in sonuçlarından önemli ölçüde daha düşük. Mart ortalarında 4 bin doların altına düşmesine rağmen, lider kripto para biriminin 2020 koşusu oldukça iyiydi.

Yılın başında dijital varlığın 7 bin 200 dolardan 9 bin 200 dolara yükselmesi, BTC’nin yaklaşık yüzde 30 arttığı anlamına geliyor. Bitcoin şimdiye kadar sadece altından değil; S&P 500 endeksi, WTI ve dolardan daha iyi performans gösterdi. Bu nedenle, değerli metal ve birincil kripto para birimi arasındaki fiyat farklılıklarına bakıldığında, anket katılımcılarının çoğunluğu tarafından sergilenen şüphecilik bir şekilde haklı görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner