Yükleniyor...

Bitcoin Kriz Gördü mü? Krizlerde Ne Yapıyor? Ekonomi Gazetecisi Erkan Öz Cevapladı!

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, Gerçek Ekonomi programının 24.

Erkan Öz Bitcoin

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, Gerçek Ekonomi programının 24. bölümünde dolar, altın ve “dijital altın” Bitcoin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Altın ve doların ekonomik krizlerde nasıl hareket ettiğine değinen Öz şunları söyledi:

Paniğe doğru gidilen dönemlerde dolar talep görüyor. Ekonomik küçülmelerde altın talep görmüyor. Panik dönemlerinde hem altın hem dolar talep görüyor. Sistemik risk algısı başlayınca dolardan kaçış oluyor. Biz bunu bir sonraki ekonomik krizde de aynen bu şekilde göreceğimizi düşünüyorum.

Bitcoin Kriz Gördü mü?

“Bitcoin bugüne kadar herhangi bir kriz görmedi. Bu yüzden kriz döneminde ne yapacağının belli olmadığı konuşuluyor” sorusuna Öz, Bitcoin üretiminin sınır olduğunu için sağlam bir para olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

Kriz görmediği söyleniyor ama bence kriz gördü. Bir kere Bitcoin 2008-2009 krizine tepki olarak doğru. Bitcoin’e bugün atfedilen birçok amaç, hedef aslında Bitcoin’in hedefi değil. Bitcoin’in hedefi öncelikle 2008 krizine alternatif bir felsefeyle çıktı. 2008 krizini getiren her şeye karşı çıktı; sınırsız paraya karşı bir sınırı var, merkez bankalarının manipülasyonuna karşı yüzlerce yıl ne yapacağı belli olan otomatik bir merkez bankası olarak ortaya çıktı.

“Bitcoin krizlerde ne yapıyor” sorusuna 2011-2013 dönemini kapsayan ve Kıbrıs Bankacılık Krizi’ne neden olan ekonomik krizini örnek veren Öz, o dönemde Bitcoin fiyatının yavaş yavaş yükselmeye başladığını ve 2013’ün Mart ayında Bitcoin fiyatının 30 dolardan 213 dolara kadar yükseldiğini belirtti.

Bu örnekle Bitcoin’in güvenli bir liman özelliği gösterdiğinin açık şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Öz, kriz dönemlerinde Bitcoin’e hucum edileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

Bitcoin’in Görmediği Bir Şey Var…

Bitcoin’in görmediği bir şey olduğunun altını çizen Öz, Bitcoin’in global veya geniş çaplı resesyon görmediğini belirtiyor. Öz, “Resesyon olduğunda altın ve gümüş gibi düşer mi işte onu bilmiyoruz” diyerek, Bitcoin’in geniş çaplı bir resesyona nasıl bir reaksiyon göstereceğinin belirsiz olduğunun altını çiziyor.

Bilmeyenler için resesyon, kelime anlamı olarak “durgunluk” olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır. Makro ekonomik tüm göstergeler; Endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir, toptan ve perakende ticaret verileri de bu ölçümlemenin içerisindedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner