Yükleniyor...

Bitcoin’in Hash Rate’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

Blockchain.

Bitcoin hash rate

Blockchain.com verilerine göre, Bitcoin’in hash rate’i tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 5 Temmuz 2019 itibariyle, Bitcoin’in hash rate’i bir önceki yıla göre yüzde 109 artarak saniyede 74,5 milyon tera hashes’a yükseldi.

Bitcoin Hash Rate Değeri

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek hash rate’ini 29 Haziran 2019’da saniyede 68,9 milyon tera hashes ile görmüştü.

Hash, kelime anlamına matematiksel bir fonksiyonun çıktısıdır. Bitcoin ile bağlantılı olan hash rate ise Blockchain’deki bir işlem dökümünün doğrulanabilmesi için SHA256 algoritması ile bir saniyede gerçekleştirilen deneme sayısını ifade eder. Bir madenci ne kadar yüksek doğrulama gücüne sahip olursa bir sonraki bloğu bulma ve blok ödülünü alma fırsatını artırır.

Doğrulama gücü, madencilerin elde ettiği gelir ve zorluk seviyesi ile çeşitli şekillerde birbirine bağlıdır. Bitcoin ağında doğrulama gücü arttığında zorluk seviyesi de artar. Sonuç olarak bloğu çözen madenci 12.5 BTC ve bloktaki işlemlere ait işlem ücretlerini kazanır.

Daha yüksek zorluk seviyesi varken bir madencinin saniyede daha fazla tahmin yapması gerektiğinden Bitcoin ağındaki madencilerin sayısı arttıkça zorluk seviyesi de benzer oranda artmaktadır.

Bitcoin’in hash rate’inin yüksek olması, kripto para birimine güvenen insan sayısının fazla olduğu anlamına geliyor ki bu güvenin doğrudan fiyat ile ilişkisi var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner