Yükleniyor...

Bitcoin Madencileri, Bir Kez Daha Yeni Bir Lokasyon Bulmak Durumunda Kalabilir

Bitcoin madencileri, Çin'de yaşadıkları sıkıntının ardından ülkeyi terk etmek durumunda kalmış ve Bitcoin hash rate'inde büyük bir düşüş yaşanmıştı.

mining 1

Bitcoin madencileri, Çin’de yaşadıkları sıkıntının ardından ülkeyi terk etmek durumunda kalmış ve Bitcoin hash rate’inde büyük bir düşüş yaşanmıştı.

BitMEX Research, Kazakistan’da devam eden hükümet karşıtı protestolar sebebiyle, madencilik faaliyetlerinde yeni bir sıkıntı yaşanabileceğini kaydediyor.

Binlerce protestocu, artan gaz fiyatlarına tepki olarak sokaklara döküldü ve ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Bugün, protestolar şiddet eylemlerine dönüştü ve göstericiler ülkenin başkenti Almatı’da belediye başkanının ofisine saldırdı.

NetBlocks’un verilerine göre protestolar sebebiyle Kazakistan’da ülke çapında bir internet kesintisi yaşanıyor.

Çin’in madencilere yaptığı baskının ardından küresel hash rate’teki liderlik %42.7’lik oranla ABD’ye geçmişti. Kazakistan da %21,9’luk oranla ikinci sırada yer alıyor.

Madencilerin ülkeye gelişi elektrik kesintilerine yol açsa da, ülkenin enerji bakanı Magzum Mirzagaliyev, yasal yollarla madencilik yapanlara elektriğin kısıtlanmayacağını duyurmuştu.

Ancak ülkedeki gergin ortam dikkate alındığında, madencilerin yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya kalması ihtimal dahilinde görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner