Yükleniyor...

Yapı Kredi Bankası, Blockchain Yatırım Fonu Kuruyor

Yapı Kredi Portföy Yönetimi AŞ, Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamaya göre blockchain ve finansal teknolojilere yatırım yapmayı sağlayacak bir fon kuruyor.

yapi kredi blockchain fonu

Yapı Kredi Portföy Yönetimi AŞ, Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamaya göre blockchain ve finansal teknolojilere yatırım yapmayı sağlayacak bir fon kuruyor.

KAP’a yapılan açıklamaya göre fon, yatırımcılarına finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojileri alanında yatırım yapma şansı sunmakta, fon, portföyüne dahil edeceği finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojileri sektörü endekslerini takip eden borsa yatırım fonlarıyla ilgili sektörlerdeki değer artışlarına dayalı getiri sağlamayı hedeflemekte.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Fon toplam değerinin asgari %80’i devamlı olarak finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketlerin ortaklık paylarına, borçlanma araçlarına, Amerikan Depo Sertifikalarına (ADR), Global Depo Sertifikalarına (GDR) ve finansal teknolojiler ve blok zinciri teknolojileri alanında yatırım imkanı sağlayan yerli/yabancı yatırım fonları ile yerli/yabancı borsa yatırım fonlarına yatırılacaktır. Fon; faaliyet alanı ağırlıklı olarak finansal hizmetler alanında olan ve finansal teknolojilerin araştırılması, geliştirilmesi, üretimi ve dağıtımı olan şirketler ile bu şirketlere yatırım imkanı sağlayan yerli/yabancı yatırım fonları ile yerli/yabancı borsa yatırım fonlarına ve finansal teknolojinin alt konularından biri olan blok zinciri teknolojisini geliştiren, ilgili uygulamaları ticari çözümler olarak müşterilerine sunan, blok zinciri teknolojisini faaliyetlerinde kullanan, söz konusu teknolojinin araştırma ve desteklenmesi için maddi taahhütlerde bulunan şirketler ile bu şirketlere yatırım imkanı sağlayan yerli/yabancı yatırım fonları ile yerli/yabancı borsa yatırım fonlarına yatırım yapacaktır. Fon, bir sepet fon olması nedeni ile söz konusu yatırımlarını ağırlıklı olarak stratejisine uygun yatırım fonu katılma paylarına ve borsa yatırım fonlarına yönlendirerek portföyünü oluşturur.”

Fonun halka arz tarihinin 20 Ocak 2022 olması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner