Yükleniyor...

Bitcoin Madencileri Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkisi uzun zamandır tartışılan bir konu.

bitcoin madenciliği

Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkisi uzun zamandır tartışılan bir konu. Konuyla alakalı olarak bir rapor ortaya koyan CoinShares, Bitcoin’in madencilerinin yenilenebilir enerji kullandıklarını ifade etti. Gerçekten de, şirket, dünyadaki Bitcoin madencileri tarafından kullanılan elektriğin yüzde 73’ünün yenilenebilir olduğunu tahmin ediyor. Eğer bu durum doğruysa, Bitcoin’in sürekli olarak çevre için kötü bir birim olduğunu savunan eleştirmenlere de iyi bir cevap verilmiş olacak.

Bitcoin İtici Güç Olabilir

CoinShares, “Genel olarak, bulgularımız Bitcoin madenciliğinin son çare olarak küresel bir elektrik alıcısı olarak hareket ettiği ve bu nedenle nispeten az kullanılan yenilenebilir enerji altyapısı etrafında toplanma eğiliminde olduğumuzu yinelemektedir. Bu, zamanla ekonomik olmayan yerlerde yeni yenilenebilir enerji gelişmelerinin itici gücü olarak hareket edebilir” dedi.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmayla da Susanne Köhler ve Massimo Pizzol,  Bitcoin’in çevre üzerindeki etkileri ile ilgili önceki çalışmaların çoğunun, madencilikten kaynaklanan karbon salımlarının miktarı ile ilgili olumsuz varsayımlar yapıldığını söylemişti. Araştırmacılara göre bu çalışmaların çok azı kesin verilere ulaşmaya çalışıyor. Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbon emisyonlarının yıllık 63 megaton kadar olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, Köhler’e göre, gerçek rakam bunun üçte birine daha yakın, yani yılda sadece 17.29 megaton.

 

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner