Yükleniyor...

Bitcoin Madencilerinin BTC Fiyatı Üzerindeki Etkisi Azalıyor

Bitcoin'in fiyatı yapı itibari ile temel faktörlerden etkileniyor ancak yapılan son araştırmalara göre, madencilerin lider kripto paranın fiyatı üzerindeki etkisi gün geçtikçe azalıyor.

bitcoin madencilerinin fiyat uzerindeki etkisi azaliyor

Bitcoin’in fiyatı yapı itibari ile temel faktörlerden etkileniyor ancak yapılan son araştırmalara göre, madencilerin lider kripto paranın fiyatı üzerindeki etkisi gün geçtikçe azalıyor. Coinmetrics tarafından yapılan bu araştırma, madencilerin BTC fiyatı üzerindeki etkisinin bu yıl içerisinde %25 seviyesinden %18’e düştüğünü ortaya koyuyor.

Bu düşüş, madencilik faaliyetlerinin zirve yaptığı 2015 yılından itibaren başladı. Bitcoin piyasalarının dinamikleri, madencilik faaliyetlerinin düşüşe geçmesi ile birlikte farklı bir yöne eğilim gösteriyor.

Sıradan Bitcoin trader’larından farklı olarak, madencilerin yeni çıkarılan Bitcoin’lere erişim imkanı olduğu için Bitcoin satın almaları gerekmiyor ve bu durum da onları “varlığın doğal net satıcıları” yapıyor.

Yapılan araştırma, madencilerin piyasadaki etkilerinin şu anda nerede olduğuna dair fikir edinmek için, her ikisi de blok ödüllerle ilişkili olan madenci ve havuz adreslerinden veri çekerek gerçekleştirildi ve bu araştırmaya göre madenciler her geçen yıl daha az Bitcoin tedarik etmeye başladı. Gerçekleşen yarılanma etkinlikleri ile birlikte, madencilerin piyasaya sürdüğü BTC miktarı da her geçen yıl azalıyor.

Bununla birlikte, madencilerin halen piyasananın önemli bir bölümünü kontrol ettiği bir gerçek. Ancak ilk blokları başarılı bir şekilde çıkaran madenciler, tedarik seviyelerinde önemli bir artışa neden oldu ve bu da onları diğer madencilere göre avantajlı konuma gelmelerine yol açtı.

“Madencilerin holdingleri ve net transfer hacimleri gibi metrikler, madencilerin ağ üzerindeki etkisinin yavaş yavaş azaldığını gösteriyor. Bununla birlikte, hala önemli miktarda faaliyetten sorumlular ve toplam Bitcoin arzının önemli bir bölümünü kontrol ediyorlar. Brüt akış hacimleri gibi bazı ölçümler de madenci faaliyetlerinin hem dolar hem de Bitcoin cinsinden arttığını gösteriyor. “

Bitcoin madenciliğinin geleceği, Bitcoin’in 21 milyon adet ile sınırlı olmasından dolayı sıklıkla tartışma konusu oluyor. Bazı analistler, ağın istikrarında problemler yaşanacağını belirtirken, bazı analistler ise arzın bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner