Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin Madenciliği, Gaz Endüstrisi Sorunlarına Yardımcı Olacak

Bitcoin Madenciliği, Gaz Endüstrisi Sorunlarına Yardımcı Olacak

ABONE OL:google-news

Bitcoin madenciliği için sürekli olarak çok fazla enerji harcadığı eleştirileri yapılırken, bu durum aslında çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bloomberg’e göre, Teksas merkezli enerji şirketi Crusoe Energy Systems, aşırı doğal gazı, karmaşık bilişim işlemlerini çözmek için kullanılan elektriğe dönüştürüyor. Firma şimdi de bu gücü Bitcoin için kullanmak istiyor. Yayınlanan bir raporda, Crusoe Energy Systems’ın 2020’de 70 birim kurmayı planladıkları ve her birinin 1 MW’lık maksimum elektrik üretimi artırdığını belirtti. Upper90 Capital Management CIO’su Alex Urdea, konu hakkında; “Petrol ve gaz endüstrisi için çevresel ve ekonomik bir sorunu çözmenin çok yaratıcı bir yolu” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Madenciliği Kirliliği Çözebilir

“Flaring” kavramı petrol üretim alanlarındaki fazla doğal gazı bir yan ürün olarak yakma işlemidir. Bunun amacı ise fazlalık olarak ortaya çıkan doğal gazın, çevredeki insanlara zarar vermeden, patlamadan bertaraf edilmesidir. ABD’de petrol üretimindeki son zamanlardaki artış nedeniyle bu uygulama da yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bunun zararlı olduğu düşünülüyor. Bu durum dünyadaki en faydalı enerji kaynaklarından birini tahrip etmenin yanı sıra, hava kirliliği ve bu kirliliğin neden olduğu solunum sorunlarıyla da doğrudan bağlantılı. Bir ÇED raporunda ABD şirketleri tarafından günlük olarak 1.28 milyar metreküp gaz üretildiğini ve bu üretimin büyük bir kısmının Teksas’ta gerçekleştiği belirtmektedir. Bu gazların, faydalı bir iş için elektrik enerjisine dönüştürülmesi fikri, kirliliğin de yavaş yavaş ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Veri merkezlerinin yardımıyla madencilik dışında, iddialı bir şirket yapay zeka ile desteklenecek yeni bir hizmet başlatarak bulut bilişimine girmek istiyor. Mayıs ayında, Crusoe Enerji Sistemleri, dev Bitcoin destekçileri olarak bilinen Winklevii’nin aile ofisi Winklevoss Capital’den de yatırım almıştı.

 

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

923BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
18,365TakipçilerTakip Et
615AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar