Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Zorluk Seviyesi Büyük Artış Gösterdi

Bitcoin (BTC) madencilik zorluk seviyesi, ağa yeni bloklar eklemek için harcanan süre olarak  kabul edilen bir metrik.

bitcoin zorluk seviyeyi artti

Bitcoin (BTC) madencilik zorluk seviyesi, ağa yeni bloklar eklemek için harcanan süre olarak  kabul edilen bir metrik. Bu zorluk seviyesi 16 Haziran tarihi itibari ile %15 artarak, Ocak 2018’den bu yana en büyük sıçrama olarak kayıtlara geçti.

BTC.com’dan sağlanan verilere göre, zorluk seviyesinde yaşanan sıçrama 635.040 numaralı blokta gerçekleşti ve ağın zorluk seviyesi 15.78 trilyona yükseldi.

26 Mart tarihinde, Bitcoin yarılanma etkinliğinin de etkisi ile yaklaşık %16 oranında azalan zorluk seviyesi tekrar yükselişe geçti. Peki bu ne anlama geliyor?

Gerçekleşen Bitcoin yarılanması sonrası, madencilerin maliyetleri blok ödülü yarıya düşürüldüğünden dolayı ciddi oranda arttı. Daha az verimlilik ile çalışan ve madencilik piyasasında tutunamayan madenciler, mecburen cihazlarını kapatmak zorunda kaldı. Ağda azalan madenci sayısı ile birlikte de madencilik zorluk seviyesi yükseldi. Zira bir bloğu çıkarmak için gereken süre uzamış oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner