Yükleniyor...

Bitcoin Neden Düşüyor, Düşüş Devam Edecek mi?

Bitcoin, sürekli artan makro belirsizliklerin ortasında son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

bitcoin neden dusuyor dusus devam edecek mi

Bitcoin, sürekli artan makro belirsizliklerin ortasında son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. 

S&P 500’e bağlı vadeli işlemler, hisse senedi piyasaları ve altın da olumsuz atmosferden nasibini alarak düşüş yaşadı. Dolar güçlenmeye devam ederken, dolar endeksi Mart 2020’den bu yana ilk kez 101’i aştı. 

Neden Düşüyor?

Pekin’deki koronavirüs salgınının enflasyonun daha da tırmanmasına neden olacak bir karantina korkusunu tetiklemesiyle risk varlıkları satış baskısı ile karşı karşıya kaldı. Ülke, virüsü kontrol altına almak için kapanmalara ağırlık verdi. Bu gelişmenin Fed’in halihazırda 50 baz puanlık faiz artırımı söylemleri üzerine yaşanması ise varlık fiyatlarındaki olumsuz havayı pekiştirdi. 

Düşüş Devam Edecek mi?

Tagus Capital Çoklu Strateji Fonu’nun ortağı Illan Solot, Ocak ayındaki düşük seviyelerde dahi yatırımcılarda bu kadar karamsar bir havanın hakim olmadığını söyledi. Stack Funds COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb ise daha fazla düşüş uyarısında bulundu:

“Makro duyarlılık daha da zayıflarsa BTC’nin 33.000 dolara kadar düştüğünü görebiliriz. Cuma günkü alım satım sırasında Nasdaq’ın aşağı yönüne paralel olarak istikrarlı bir satış gözlemledik. Bunun yakın vadede devam etmesini ve hisse senetleri ile sıkı bir şekilde korelasyon içerisinde olmasını bekliyoruz.”

Fon şirketi Hashdex’in genel müdürü Laurent Kssis de kısa vadede Bitcoin’de düşüş beklentisini sürdürdüğünü söyledi.

Bitcoin yayın saati itibariyle 38.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner