Yükleniyor...

Bitcoin Neden Düşüyor? Son Dakika 14 Haziran 2022

CoinMarketCap'e göre, Ocak 2021'den bu yana ilk kez küresel kripto para piyasa değeri Pazartesi sabahı 1 trilyon doların altına düştü.

bitcoin 24.000

CoinMarketCap’e göre, Ocak 2021’den bu yana ilk kez küresel kripto para piyasa değeri Pazartesi sabahı 1 trilyon doların altına düştü. Genel kripto para piyasası, Cuma günkü daha da kırmızı-sıcak enflasyon verilerinin yayınlanmasının ardından 24 saat içinde yaklaşık %13 düştü. Peki, Bitcoin neden düşüyor, ne zaman yükselir? İşte güncel durum!

Bitcoin son yedi gün içinde %18 düştü ve 26.000$’ın altına düşerek 2022’nin en düşük seviyesine ve 12 ayın en düşük seviyesi olan 25.513$’a kadar geriledi. Ethereum, Çarşamba günü Ropsten test ağında çoğunlukla başarılı bir birleştirme test sürüşünden sonra bile, geçen hafta %28 düşüşle daha da kötüye gitti.

Sadece BTC ve ETH değildi. Piyasa değerine göre ilk 20 kripto paranın her biri, son yedi gün içinde çift haneli yüzdelerde düştü.

Geçen hafta BNB %22, Cardano (ADA) %24, XRP %18, Solana (SOL) %31, Dogecoin (DOGE) %28, Polkadot (DOT) %28, Avalanche (AVAX) 35 % ve Poligon (MATIC) %25 oranında düşüş gösterdi.

Kripto piyasası, 2020 ve 2021’deki büyük bir boğa koşusunun ardından tüm yıl boyunca istikrarlı görünmedi, ancak mevcut Kripto Kışı, büyük paraların borsa ile birlikte düştüğü Mayıs ayının ilk haftasında ciddi bir şekilde başladı. Ardından Terra ekosistemi (UST ve LUNA) alevler içinde kaldı (gerçi bu hafta bir Chainalysis raporu, Bitcoin’in düşüşünü Terra’ya değil, daha geniş teknoloji hissesi satışına bağladı). O zamandan beri, teknoloji hisseleri darbe almaya devam etti ve kripto daha da düştü. Slayt geçen hafta yoğunlaştı ve Mayıs ayı TÜFE okuması ile birlikte tüketim malları fiyatlarının Mayıs 2021’e kıyasla %8,6 arttığını gösterdi, bu da 1981’den bu yana yıllık en yüksek enflasyon rakamı.

Bitcoin yıllarca enflasyona karşı bir önlem olarak kullanıldı, ancak 2022’de bu şekilde davranmadı ve bu yılın Ocak ayında 2020’den bu yana S&P 500 ve Nasdaq ile en yüksek korelasyon seviyesine ulaştı.

Şu an için kripto ve teknoloji hisseleri el ele düşüyor.

Son Dakika: Bitcoin Neden Düşüyor? Ne Zaman Yükselir?

Makro faktörler, yaygın enflasyonun devam etmesi ve ABD Merkez Bankası’nın yükselen fiyatları kontrol etmek için bu hafta faiz oranlarını artırması bekleniyorken, kripto piyasalarındaki düşüşe sebep oluyor.

Geçen hafta ABD endeksleri, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte yoğun bir şekilde satıldı. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, hisse senetleri ve diğer risk varlıkları ile korelasyon gösterme eğilimindeydi. Bu endeksler düştüğünde kripto da haliyle düşüyor.

Kasım 2021′den bu yana, Fed’in faiz artırımları ve enflasyon yönetimi göz önüne alındığında, duyarlılık büyük ölçüde değişti. Ayrıca, FED’in enflasyonu yönetmek için talep tarafını nihayet ele alması gerekebileceği düşünüldüğünde, potansiyel olarak bir resesyon görünüyor.

Bütün bunlar, piyasanın tamamen dibe vurmadığına işaret ediyor ve Fed bir nefes alamazsa, muhtemelen yükselişin geri dönüş görmeyeceğiz

Önceki ayı piyasalarında bitcoin’in son rekor seviyesinden yaklaşık %80 düştmüştü. Şu anda, Kasım ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %63 kadar düştü.

Önümüzdeki bir veya iki ayda çok daha düşük bitcoin fiyatları görebiliriz.

Finansal piyasalar hakkında teknik analiz sağlayan bir araştırma sitesi olan DailyFX’te stratejist olan Nicholas Cawley, 40.000 doların üzerine çıkmazsa bitcoin fiyatının tekrar sorgulanabileceğini söylüyor.

Cawley, “Bitcoin arka planı marjinal olarak daha olumlu olsa da, bunun depresif bir fiyat seviyesinden olduğu unutulmamalıdır” diyor. “Teknik görünüm en iyi ihtimalle tarafsız ve herhangi bir yükseliş görünümü onaylanmadan önce bitcoin’in gerçekten 40.000 doların üzerinde işlem görmesi gerekiyor.”

Bitcoin, 25 Aralık 2021’den beri 50.000 doların üzerinde değil. İniş ve çıkışlara rağmen, Bitcoin’in fiyatı, 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 doların üzerinde, artan enflasyon ve gecikme ile gerilemesinden bu yana, değerinde %50’lik bir düşüş gördü. İş piyasasındaki toparlanma ve Fed’in ekonomiyi desteklemek için pandemi önlemlerini gevşetmeye başlayacağına dair devam eden sinyaller var.

Yıla yavaş bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, Bitcoin hala 2022’ye nispeten yüksek bir notla girdi ve son düşüş eğilimine yol açan güçlü bir Kasım ve Aralık başı ile. 2021’e 30.000 dolar aralığında başladıktan sonra, Bitcoin yıl boyunca arttı ve 10 Kasım’da 68.000 doları aştığında mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüm zamanların en yüksek fiyatından önemli ölçüde düşmesine rağmen, birçok uzman hala Bitcoin’in fiyatının bir noktada 100.000 doların üzerine çıkmasını bekliyor. Bitcoin’in Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden kısa bir süre sonra, Ethereum fiyatı 4.850 doların üzerine çıktığında kendi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ethereum, son yüksek seviyenin ardından benzer bir oynaklık gördü.

Bitcoin, Nisan ayında 60.000 doların üzerine çıktığında 2021’de yılın ilk zirvesine ulaştı ve o zamandan beri fiyat hareketi, giderek daha fazla insanın harekete geçmekle ilgilendiği bir zamanda kripto para biriminin oynaklığını vurguluyor. 30.000 doların altına düşen Temmuz düşük noktası ile Kasım ayındaki en son yüksek noktası arasındaki haftalarda, Bitcoin çılgınca yukarı ve aşağı sallandı. Kripto para biriminin geleceği kesinlikle daha fazla oynaklık içerecek.

Düşüşü, piyasaların iyileşmesinin aylar aldığı 1987 borsa çöküşüne benzetiyor. Ancak kripto bugün 1980’lerde hisse senetlerinden çok daha hızlı hareket ettiğinden, Noble daha hızlı bir iyileşme görebileceğimizi söylüyor.

Noble, “Panik yapıp kusmayın” diyor. “Pozisyonlarınızı küçük tutarsanız, oynaklığı tolere etmeye çalışabilirsiniz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner