Yükleniyor...

Bitcoin Neden Düşüyor? Uzmanların Yorumları Nedir?

Kripto paralar ve Bitcoin Mayıs ayına kötü bir başlangıç yaptı.

Bitcoin

Kripto paralar ve Bitcoin Mayıs ayına kötü bir başlangıç yaptı. Bitcoin’de düşüş hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan tarihi zirvenin ardından ayı piyasasına giren Bitcoin’in neden düştüğü merak ediliyor. 8 yıl aradan sonra ilk kez 5 hafta üst üste değer kaybı yaşayan Bitcoin, daha önce hiç bu kadar tepkisiz bir düşüş yaşadığının görülmediği kaydedildi. Son günlerde sabit coin TerraUSD (UST) çalkantısına sahne olan kripto para piyasasına dün bir darbe de ABD enflasyon verisinden geldi.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Risk varlıkları, piyasanın olağan seyrinde önemli miktarda oynaklık yaşayan yatırımlardır. Hisse senetleri, emtialar ve yüksek getirili tahviller, risk varlıkları olarak kabul edilir, çünkü fiyatlarının hemen hemen her piyasa koşulunda sık sık yukarı ve aşağı hareket etmesini bekleyebilirsiniz.

Yakın zamana kadar Bitcoin, risk varlıklarının değerindeki dalgalanmalardan bir şekilde bağışık olan bir değer deposu olarak kabul edildi. Artık durum böyle değil. Bugün BTC, risk varlıklarının değerini hareket ettiren çeşitli faktörlerin avına düştü.

Risk Rituals Newsletter’ın yazarı Dr. Richard Smith, “Bu özel düşüşün şu anda meydana gelmesinin nedeni, [kripto] piyasa anlatılarının riskten riske geçişten riske kaymasından kaynaklanıyor” dedi. “Fed ve diğer merkez bankaları aşırı teşvikleri azaltmaya başladıkça ve ayrıca sıradan insanlar Covid-19’un yavaşladığını, işe geri döneceğimizi ve hepimiz olmadığımızı fark etmeye başladıkça likidite kuruyor.

Ancak son zamanlarda kripto para piyasalarında iş başında olan ve Bitcoin’i daha da aşağı itmeye yardımcı olan daha da ezoterik bir faktör daha var.

Terraform Labs Dağılımı

Terra (LUNA) hafta sonu büyük bir aksama yaşadı, değerinin %90’ını kaybetti ve kripto dünyasında kaosa neden oldu.

LUNA, Terra protokolündeki yerel tokenıdır. Terra protokolündeki diğer yerel token olan TerraUSD (UST) için sabitleme mekanizmasının bir parçasıdır. Yakın zamana kadar, UST nispeten popüler bir sabit paraydı.

Bir stabilcoinin amacı, adından da anlaşılacağı gibi, istikrarlı bir değerleme sağlayan “güvenli” bir kripto varlığı sağlamaktır. Değerlerini ABD doları gibi bir itibari para biriminin fiyatına sabitleyerek yönetilirler. Amaç, stabil coinin sabit para birimiyle aynı değeri korumasıdır; örneğin bir jeton her zaman bir ABD doları değerinde olmalıdır.

En popüler sabit paralar olan Tether (USDT) ve USD Coin (USD), onları desteklemek ve değerlerinin diğer kripto para birimleri gibi çılgınca dalgalanmasını önlemek için büyük ABD doları rezervlerine ve diğer varlıklara sahip olarak sabitlerini koruyorlar. Ancak UST, LUNA ile tamamen farklı bir şekilde birlikte çalışır.

UST bu hafta %30’dan fazla düştü ve algoritmik stabilcoinlerin geçerliliğini sorguladı.

Ayrıca, Luna Foundation Guard’ın hafta sonu koşusu gerçekleşmeden önce UST’yi Bitcoin ile desteklemeye çalıştığı görülüyor. Bu ayın başlarında, Terra blok zincirini destekleyen kar amacı gütmeyen Luna Foundation Guard (LFG), bu yıl Bitcoin’de 10 milyar dolara ulaşma konusundaki daha büyük stratejisinin bir parçası olarak 1,5 milyar dolarlık Bitcoin ve toplamda yaklaşık 3 milyar dolarlık rezerv satın aldı.

Pazartesi günü, LFG, UST sabit para birimini savunmak için yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ödünç vereceğini söyledi.

bitcoin btc

Bitcoin 2022’ye Zor Bir Başlangıç ​​Yaptı

Bitcoin, 2021’i yaklaşık %70 artışla kapattı. Bu, herhangi bir varlık sınıfı için harika bir getiri. Yine de, yıllık %70’lik bir getiri, 2020’nin kilitlenmeyle yıkılan yılında %300’den fazla kazandıktan sonra Bitcoin için bir düşüşü temsil ediyor.

Varlık yönetimi şirketi East Paces Group’un kurucu ortağı Alex Reffett, 2022’de yatırımcıların “çoğu varlık sınıfında genel olarak güvenliğe kaçışı” benimseyen riskten kaçma havasında olduklarını söyledi. “Toplu olarak, yatırımcılar değer bazlı yatırımlara daha fazla ilgi gösterdiler ve spekülatif hisse senetlerine ve alternatif ‘değer saklama’ yatırımlarına daha az ilgi gösterdiler.”

Bunun bir nedeni, ABD’de kırk yıldır görülmeyen enflasyon seviyeleriyle mücadele etmek için arka arkaya faiz artırımları gerçekleştiren Fed’dir. Analistler, merkez bankasının 2023’e kadar faiz oranlarını sıkılaştırmaya devam etmesini bekliyor.

Fed faiz oranlarını yükselttiğinde, teknoloji hisseleri ve Bitcoin gibi spekülatif risk varlıkları gibi daha fazla büyüyen şirkete olan talebi azaltma etkisine sahiptir. Tüm likidite kururken kripto için ne kadar talebin kalacağını değerlendirmek açık bir sorudur.

Interactive Brokers’ın baş stratejisti Steve Sosnick, “Merkez bankalarının aktif olarak likiditeyi boşalttığı sürekli bir döneme girersek, Bitcoin ve diğer kriptoların nasıl hareket edebileceğine dair tarihsel bir emsalimiz yok” dedi. Bunlar yatırımcılar için zor zamanlar olma eğilimindedir ve daha riskli varlıklar, daha güvenli olanlardan daha düşük performans gösterme eğilimindedir.

Bitcoin Uçucu Bir Canavar Oldu

Denkleme ek olarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu piyasa aksaklıkları da var.

Reffett, “Jeopolitik kaygılar, birçok ticarete konu varlık sınıfında piyasa oynaklığını artırıyor ve Bitcoin’in geniş piyasa hareketleriyle bir şekilde ilişkili olduğu ve hisse senedi piyasalarına karşı daha az doğrudan bir koruma olduğu kanıtlandı” dedi.

Sorun şu ki, Bitcoin kendini hiçbir şeye karşı bir koruma olarak kanıtlamadı. Ne de olsa, enflasyon kırk yılın en yüksek seviyelerindeyken, satın alma gücünü koruma iddiasında olan ve herhangi bir merkez bankasından bağımsız olan bir para biriminin daha fazla takipçi kazanmasını beklersiniz.

Bunun yerine, Bitcoin, fiyat yükseldiğinde yandaşlar buluyor ve satıcılar hakim olduğunda, tıpkı bir risk varlığı gibi, şüphe uyandırıyor gibi görünüyor.

Aslında, Bitcoin 2009’dan bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesinden sekiz %50’lik düşüş gördü. Dr. Smith, “En az %50’lik bir düşüşle iyi olmayan herkes Bitcoin’de olmamalı” dedi. “Bitcoin için %50’lik düşüşler tamamen normal. Bu giriş ücreti.” dedi

Bitcoin Sahibi Olmalı mısınız?

Yıllar geçtikçe, Bitcoin daha yaygın hale geldi ve Coinbase gibi nispeten güvenli borsalar aracılığıyla satın alınması daha kolay hale geldi. Bugün, Minneapolis merkezli para yönetimi firması Leuthold Group’taki insanlar gibi ağırbaşlı, sağduyulu para yöneticileri, portföyünüzün bir veya iki yüzde puanının Bitcoin’e gidebileceğini iddia ediyor.

Ekonomist Tyler Cowen bir Bloomberg’te, “Bir noktada piyasa kriptonun değerini anlayacak ve bu bilgiyi bu varlıklar için yüksek bir fiyat seviyesine dahil edecek” dedi.

Şimdi Bitcoin’e yatırım yaparak, spekülatif çılgınlığın azalmadığını ve daha sonra ödediğinizden çok daha fazla bir fiyata satabileceğinizi umuyorsunuz. Ancak yakın tarih, bu tür planların cezbedici olsa da başarılmasının asla kolay olmadığı olmalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner