Yükleniyor...

Bitcoin Neden ve Nasıl Bu Kadar Pahalı Hale Geldi?

Kripto para borsasının en kıymetli, en değerli parası Bitcoin’in nasıl bu kadar değerlendiğini biliyor musunuz?

Bitcoin Neden Bu Kadar Pahalı

Kripto para borsasının en kıymetli, en değerli parası Bitcoin’in nasıl bu kadar değerlendiğini biliyor musunuz? Neden diğerlerinden daha fazla rağbet gördü ve süreç nasıl ilerledi; detaylarıyla paylaşacağız. Bunun için Bitcoin’in kısa tarihinden ve genel ekonomiden bahsetmekte fayda var.

Bitcoin’in Kısa Tarihi

Bitcoin 2009 yılında oluşturuldu fakat 1 yıl boyunca borsa üzerinde işlem görmedi. Çıktığı yıl, 0 dolar değerinde olan para, ertesi yıl en fazla 0.39 dolara kadar yükseldi. 2011 yılının Şubat ayında değeri yavaş yavaş yükselmeye başlayan Bitcoin, liderliğinin temellerini hazırlamaya başladı. İlk balonunda 31 doları gören Bitcoin, sonrasında ilk büyük düşüşünü gördü ve 2 dolara kadar geriledi.

2011 senesinde alt coinler çıkmaya başladı ve bu süreçte de Bitcoin, inişli-çıkışlı bir grafik sergilemeye devam etti. Bu grafik, 2017 yılına kadar bu şekilde devam etti ve bu yıl her şey değişti. Bitcoin 2017 yılında pek çok yatırımcıdan talep gördü ve 20 bin dolara kadar yükseldi. Yükseldikçe kendine yatırımcı çekmeye de devam etti. Bitcoin ile birlikte en büyük yükselişi Ethereum gösterdi; 2017 senesinde fiyatı %9000 değerinde yükseldi.

Günümüzde ise, Coronavirüs dönemine kadar yükselmeye devam ederken; bu dönemde her şey gibi o da etkilendi. Ufak tefek oynamalarının olduğu grafik, corona sebebiyle bir anda ciddi oranda düşüş yaşadı. Sonrasında yavaş yavaş toparlanırken, 8 Mayıs tarihinde tekrar ciddi bir düşüş yaşadı ve yazının yazıldığı bu tarihte grafik yavaş yavaş toparlıyor. Tabi, yaşadığı düşüşler kendi tarihinde görülmeyen şekilde olsa da bu durum hala en değerli kripto para olmasını değiştirmedi.

Bitcoin Neden Diğer Paralardan Farklı ve Kıymetli?

Genel olarak kötüye giden ekonomide dijital paraların daha kıymetli olacağı düşünülüyor. Blockchain sistemi, dijital paralardan farklı olarak işliyor ve kendine ait özellikleri var.

Hükümetlerin kötü giden ekonomiye çözüm olarak para basma işlemlerini arttırmaları ve sonrasında bu durumun ekonomiyi daha da kötüyü etkilemesi söz konusudur. Blockchain bu durumu değiştirebilecek türde bir teknoloji, henüz hiçbir devlet legal ya da illegal konuma getirmemiş olsa da insanların ve şirketlerin umutlu baktığı gerçeği de yadsınamaz.

Bitcoin, Blockchain sistemindeki ilk ve en güçlü para olarak dahice tasarlanmış özelliklere sahiptir. Bu sayede, en umutsuz ekonomilerde bile olumlu etki yaratma umudu yaratır. Bu da doğal olarak pek çok yatırımcının kripto para borsasına yatırım yapmasına zemin hazırladı. Böylece Bitcoin’in talebi ve pazardaki payı artış gösterdi. Diğer kripto paralardan daha uzun geçmişi olması ve sahip olduğu sistem ile rakiplerinin önüne geçen Bitcoin; böylece sistemin en değerli parası haline geldi.

Sonuç olarak;

Bitcoin, sahip olduğu pazar payını korumaya ve hatta arttırmaya devam edecek gibi görünüyor. Fakat tabi ki her zaman belirttiğimiz gibi, kripto para borsası için kesin yargı ve yorumlarda bulunmak doğru bir hareket değildir. Her zaman için gündemi yakından takip etmek ve gözlemlemek gerekli.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner