Yükleniyor...

Bitcoin Ordinals Nedir? Bitcoin NFT’leri

Bitcoin Ordinals, Bitcoin blokzincir ağı üzerinde NFT oluşturmayı mümkün hale getiren bir protokoldür.

bitcoin ordinals

Bitcoin Ordinals, Bitcoin blokzincir ağı üzerinde NFT oluşturmayı mümkün hale getiren bir protokoldür. Bitcoin NFT’leri olarak da anılmaya başlanan Ordinals, BTC’nin en küçük birimi olan Satoshi’lere eklenen verilerle yaratılmaktadır. Peki, Ordinals’in bilinen NFT’lerden farkı nedir?

Bitcoin Ordinals Nedir?

Ordinals, Bitcoin blokzinciri üzerinde NFT yaratmayı sağlayan protokole verilen isimdir ve bu ağ üzerinde oluşturulan NFT’ler de bu isimle anılmaya başlamıştır. Bugüne dek NFT varlıklar Ethereum blokzincir ağında üretilebiliyorken, protokol sayesinde BTC ağında da üretim yapılması sağlanmıştır.

Ordinals Protocol ile birlikte Bitcoin ağını işleten node’lar, üretilen her bir Satoshi’nin üzerine veri ekleyebilmektedir. Kullanıcılar, isteğe bağlı ekstra verileri taşıyan SATS gönderebilir ve alabilir. Bu veriler metin, JPEG’ler, ses veya videolar olabilir. Protokol, Satoshi’lerin üzerine akıllı sözleşmeler yazmayı mümkün hale getirmiştir. Sistem herhangi bir akıllı sözleşmenin yazılımına imkan verse de şu sıralar Bitcoin blokları üzerine yazılan en popüler akıllı sözleşme türü NFT olmuştur.

Öte yandan Ordinals doğrudan NFT’lere benzemez ve bu ikisi arasında önemli bir farklılık mevcuttur.

bitcoin ordinals

Bitcoin Ordinals ve NFT Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum ağı üzerindeki NFT’ler, Interplanetary File System (IPFS) adı verilen blokzincir hard diski gibi merkeziyetsiz bir depolama sistemi kullanırlar. Bu veriler dinamik metadata kullanılarak değiştirilebilir.

Bitcoin Ordinals Protocol’ün geliştiricisi Casey Rodarmor ise dinamik metadata’yı bir eksiklik olarak görmektedir. Rodarmor, NFT’lerin zincir dışı verilere gereksinim duymaları nedeniyle eksik olduğunu iddia etmektedir. Bunun yanı sıra Bitcoin Ordinals, verilerin tamamı ile zincir üstünde yazılmasından ötürü “eksiksiz” olarak tanımlanmaktadır.

Dolayısıyla Ordinals’in bu yönüyle NFT sektöründe bir değişimi tetikleyebileceği ifade edilmiştir.

bitcoin nftleri

Bitcoin NFT’leri Nasıl Alınır?

Ordinals almak için şu 3 adımı uygulamanız gerekir:

  1. Bitcoin Ordinals destekli bir cüzdan sahibi olun.
  2. Cüzdanı kurun.
  3. Satın alınacak bir Ordinals bulun ya da 3. parti servis sağlayıcılarına kendi Ordinals’inizi yazdırın.

Bitcoin NFT’leri satın almadan önce bu varlıkları saklamak ve aktarmak için biz cüzdan sahibi olmanız gerekir. Ancak yakın zamana dek Web3 altyapısındaki eksiklik nedeniyle bu arayüzü destekleyecek bir cüzdan bulunamıyordu. Eksikliğin giderilmesi amacıyla birtakım cüzdanlar geliştirildi. Bitcoin Ordinals cüzdanlarından bazıları şu şekildedir:

  • Ordinals Wallet
  • Xverse
  • Hiro Wallet
  • Sparrow

Bu cüzdanlardan birini bilgisayarınıza indirdikten sonra internet tarayıcınıza entegre edebilir ve kolay kurulum sağlayabilirsiniz. Kurulum sonrası ise alım yapılabilecek Ordinals bulabilirsiniz.

Peki, satın alınabilecek Ordinals nasıl bulunur?

Ordinal projelerini bulmak için Ordinals Discord kanalına katılmanız gerekmektedir. Ardından “Link-your-project” kanalına giderseniz mevcut projeleri görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Bu kanalda, koleksiyon oluşturucular, Ordinals satın alabileceğiniz Discord hesaplarını bağlar. Ordinals ile bağlantı kurmak için Discord’daki insanlarla bağlantı kurmanız, Ordinal almadan önce para göndermeniz, diğer insanlarla doğrudan işlem yapmanız gerekebilir. Bu noktada ise ne kadar dikkatli olunması gerektiğini vurgulamakta fayda var. Bu tarz platformlarda ödeme ve gönderme işlemlerinde iki kez düşünülmelidir.

Bitcoin Yükselişi ve Ordinal Etkisi

Uzun vadede Ordinals’ın uygulanabilirliği konusunda kesinlikle şüpheler olsa da, yeni oluşan topluluğundan gelen heyecan dalgası Bitcoin için olumlu olarak görülmektedir. Fortune, Bitcoin’in 2023’ün başlarındaki fiyat artışını büyük ölçüde Ordinal’in ortaya çıkışıyla ilişkilendirmektedir. Solana Vakfı’ndan Jon Wong ise bu konuda şu ifadeleri kaydetmiştir:

“Ordinal darphaneleri arttıkça, madenciler madencilere, Bitcoin blokzincirini çalıştıran ve güvence altına alan bilgisayarlara, giderek daha fazla işlem ücreti ödemeye istekli oldu.”

Başka bir deyişle, artan çılgınlık, BTC’nin son fiyat artışının arkasındaki nedenlerden biri olarak görülmüştür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner