Yükleniyor...

Bitcoin Performansıyla Altın ve S&P 500’ü Gölgede Bıraktı

Bitcoin (BTC), 2020 yılında altın, Nasdaq ve S&P 500'den daha iyi performans gösterdi.

bitcoin altin ve sp500 den iyi performans gosteriyor

Bitcoin (BTC), 2020 yılında altın, Nasdaq ve S&P 500’den daha iyi performans gösterdi.

Neredeyse 2020 yılının sonuna geldik ve lider kripto para yılbaşından bu zamana %48.7 artarak altın, Nasdaq Bileşik Endeksi, S&P 500 Endeksi, ABD 10 Yıllık Hazine Tahvili, ABD Dolar Endeksi ve Ham Petrol WTI’dan daha iyi performans gösterdi.

CoinMarketCap’ten sağlanan verilere göre BTC, yıla 7.215 dolar civarında başladı ve yazım itibari ile 10.743 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kripto para dünyasında “dijital altın” olarak bilinen Bitcoin’in gerçek altın ile korelasyonu tüm yıl boyunca devam etti. Dalgalı bir makroekonomik ortamda değerli metal de Bitcoin’den az da olsa oldukça pozitif bir yıl geçirdi.

BullionVault’a göre, altın 2020’nin başında ons başına 1.540 dolar civarında işlem görüyorken, şu anda 1.861 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu yükseliş %20.8’lik bir artışa tekabül ediyor.

Benzer şekilde, MarketWatch raporlarına göre, Nasdaq Bileşik Endeksi yıllık %21.63 artış gösterdi. S&P 500 ise küresel salgının başlaması ile ciddi anlamda darbe aldı ve yıl içerisinde sadece %2.09 artış gösterebildi.

ABD Dolar Endeksi yıllık %1.88 kayıp yaşarken, ham petrol ise yılbaşından bu yana %34.59 değer kaybına uğradı.

Bu yıl ABD 10 Yıllık Hazine Tahvili için de oldukça zor bir yıl oldu. 2020 yılının başında %1,877 getiri elde eden varlık, şu anda yalnızda %0.658 getiri elde edebiliyor. Bu da yaklaşık %65’lik devasa bir düşüşe işaret ediyor.

2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan şehrinden başlayarak tüm dünyada küresel bir salgın haline gelen koranavirüs sebebi ile tüm dünya ekonomi anlamında çalkantılı zamanlar geçiriyor. Varlıklarını korumak isteyen yatırımcılar da güvenli liman olarak görülen yatırımları tercih ediyor. Daha önceleri güvenli liman olarak altın ve gümüş, yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilirken, özellikle son zamanlarda lider kripto varlık Bitcoin’de benzer şekilde bir değer deposu olarak görülmeye başlandı ve hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan yoğun ilgi görmeye başladı. Bu sebepten dolayı sınırlı arza sahip olan dijital altın 2020 yılında oldukça iyi performans gösterdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner