Yükleniyor...

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti Düşüyor: Beklenen Altcoin Sezonu Başlayacak mı?

2020'ye girmemizle beraber Bitcoin'in istikrarlı yükselişi başladı ve çoğu altcoin de yükselişe geçti.

Altcoin Sezonu Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

2020’ye girmemizle beraber Bitcoin’in istikrarlı yükselişi başladı ve çoğu altcoin de yükselişe geçti. Bitcoin’deki ve altcoin’lerdeki yükseliş kripto para piyasasının hacminin her geçen gün büyümesinden kaynaklanıyor.

Son birkaç haftada kayda değer yükselişler yapan altcoin’lerin bu duruma rağmen Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, CoinMarketCap’in verilerine göre yüzde 65’in üzerinde tutunmaya devam ediyor ama Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin son 1 aylık grafiğine bakıldığında en büyük kripto paranın hakimiyetinin yavaş yavaş düşmeye başladığı, son 7 günde ise bu düşüşün hızlandığı görülüyor.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin’in hakimiyeti şu anda kritik bir düzeyde seyrediyor ve bundan sonraki yapacağı hareket genel olarak altcoin piyasalarının ne yönde hareket edeceğini belirleyecek.

Yazım esnasında CoinMarketCap’in verilerine göre Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 65,4 seviyesinde olduğu ve Ocak ayı başında yüzde 69’luk seviyenin çok altında olduğu görülüyor. Bitcoin’in hakimiyetinin bu denli yüksek olması 2019 yılındaki muazzam artıştan kaynaklanıyor. Nisan 2019’da yüzde 50 seviyesinde olan hakimiyet oranı, Eylül 2019’da yüzde 70’in üzerine çıktı.

Altcoin’lerin Bitcoin’i geçecek parabolik yükselişler yapabilmeleri için sermayenin Bitcoin’den uzaklaşması ya da kripto para piyasalarına ciddi bir sermaye girişi olması gerekiyor. Sermayenin Bitcoin’den uzaklaşması ise Bitcoin’in piyasa hakimiyetine bakarak anlaşılabilir. Son veriler şu an için sermayenin altcoin’lere kaymaya başladığını gösteriyor.

Türkiye’deki kripto topluluğunun popüler analistlerinden Crypto Kemal, TradingView verilerine göre Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki değişimi gösteren bir grafik paylaştı ve yüzde 66,44 seviyesinin altının görülmesi durumunda altcoin’lerin ciddi sıçramalar yapabileceğini ima etti.

Twitter’daki bir başka popüler kripto para analistlerinden Big Chonis, 1 Şubat’ta yaptığı açıklamada Bitcoin’in piyasa hakimiyetine değindi ve altcoin’lerin bazı temel Fibonacci seviyelerini izlediği belirtti.

Analist açıklamasında, “Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 2018’de kaybettiği değerlerin yarısını geri kazanmış gibi görünüyor. Ancak önümüzdeki süreçte yüzde 38,2’deki Fibonacci geri çekilme seviyesine doğru gelecek bir hareketle beraber altcoin boğa sezonuna şahit olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin, analistin referans gösterdiği yüzde 38,2 geri çekilme seviyesini test edecek olursa, Bitcoin’den kaçan yatırımcıların sermayeleri altcoin’lere kayabilir ve bir sonraki altcoin sezonu başlayabilir. Ancak yatırımcıların yarılanmaya (halving) yükledikleri anlam göz önüne alındığında, en azından yarılanmaya kadar böyle bir hareket görülmeyebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner