Yükleniyor...

Brexit, Kripto Para Firmaları İçin Reklam Fırsatı Oldu

İngiltere bu hafta Avrupa Birliği'nden ayrılırken (Brexit), Paris merkezli donanım sağlayıcısı Ledger ve Viyana merkezli borsa Bitpanda “exit” konusunu reklam olarak kullandı.

Brexit Bitpanda Kampanyası

İngiltere bu hafta Avrupa Birliği’nden ayrılırken (Brexit), Paris merkezli donanım sağlayıcısı Ledger ve Viyana merkezli borsa Bitpanda “exit” konusunu reklam olarak kullandı. Cuma günü Londra’nın finans bölgesi Canary Wharf’da Ledger’in 7 x 4 metrelik dijital reklam panosu dikkat çekti. Reklam panosunda Brexit’in “kontrolü geri al” temalı sloganı kullanıldı. Ledger’in CEO’su Pascal Gauthier, bunu yapmalarının sebebi olarak Bitcoin’i duyurmak olduğunu dile getirdi.

ledger brexit kampanyası

Brexit ile Paylaşılan Ortak Değerler Var

Brexit hareketi ile kripto topluluğu arasında paylaşılan benzer değerler var. Ancak yalnızca kripto para birimleri, reklamda da ifade edildiği gibi insanların “gerçek kontrolü geri almalarına” izin verir. Gauthier, “Aynı cümlenin iki farklı anlama gelmesini eğlenceli buluyoruz. Bitcoin, slogandaki gibi paranız, dijital sırlarınız ve özel anahtarınız üzerindeki denetimi geri almanızı etkili bir yolu” diye konuştu. Gaunthier şunları söyledi:

“Billboard, Brexit’in başarısının arkasındaki nativizme meydan okumayı amaçlıyor. “Brexit, sınırlar ve para birimi üzerindeki kontrolü geri almak anlamına geliyor. Merkezi bir olay. Bitcoin ise bunun tam tersidir. Bu sınırsız, küresel bir teknoloji.”

“Milyonlarca İnsan Yanılıyor Olamaz, İngiliz Olmadıkları Sürece”

Yönetici, Brexit’in ticaret anlaşmalarının şirketi nasıl etkileyeceğini görmeyi bekliyor. Ledger, geçtiğimiz çeyrekte bir İngiltere ofisi açtı ve Londra’da birkaç kişi çalıştırıyor, ancak şu anda fiziksel bir ofisi yok.

Kripto borsası Bitpanda ise Brexit konusunda farklı bir konumda olan firma. Viyana merkezli firmanın CEO’su ve kurucusu Eric Demuth “Şahsen ben Brexit’in bir hata olduğunu düşünüyorum” dedi. “Birçok insanın büyük etki görmediğini ve bazı politikacıların kişisel kısa vadeli hedefleri nedeniyle yanıldığını hissediyorum. Hiçbir politikacı insanların özgürlüklerinden yoksun bırakılmasının bir nedeni olmamalıdır” diye konuştu.

Bu siyasi sıkıntıdan söz eden Bitpanda, “milyonlarca insanın yanılıyor olamayacağını” hatırlatan bir reklam kampanyası başlattı. Reklam panosu Canary Wharf ve diğer üç Londra lokasyonunda Glasgow, İskoçya ve Belçika’nın başkenti Brüksel de dahil olmak üzere 38 yerde yer alacak. Demuth, “İnsanları, oylarının yaşamları üzerindeki etkilerini düşünmeye teşvik etmek istiyoruz” dedi.

brexit bitpanda kampanyası 2

İngiltere merkezli tanınmış bir kripto yorumcusu olan Peter McCormack ise bunu ikiyüzlü olarak adlandırdı ve “Gerçek Bitcoin destekleyicileri muhtemelen Brexit’i destekleyecek” dedi. Kendi adına, McCormack, teoride Brexit’i desteklediğini, ancak 1973’te kurulan ittifakı da tanıdığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner