Yükleniyor...

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Yeni Bir Düşüş Dönemine Girebilir: Altcoin’ler İçin Boğa Zamanı Mı?

Kripto para birimi piyasası çok değişken, ilginç ve aynı zamanda heyecan verici.

Bitcoin Dominance Rises in Crypto Universe

Kripto para birimi piyasası çok değişken, ilginç ve aynı zamanda heyecan verici. Belirli eğilimleri işaret eden ve yükseliş dönemlerine işaret eden birçok farklı gösterge vardır. Bu göstergelerden biri piyasadaki en büyük kripto para birimi olan Bitcoin piyasa hakimiyeti (dominance) ile ilgilidir.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Dominance)

2017 yılına kadar, CoinMarketCap tarafından sunulan verilere göre, Bitcoin hakimiyeti hiçbir zaman %75’in altına düşmedi. 2017’nin başlarında, Ethereum (ETH), XRP ve Litecoin (LTC) gibi önde gelen altcoinler kitlesel bir şekilde büyüdü. Bunun sonucunda, Bitcoin hakimiyeti 2017’nin ortalarında %38’in altına düştü.

O andan beri, Bitcoin’in piyasa değeri daha önce hiç olmadığı kadar dalgalanmaya başladı. Bitcoin o yılın sonunda 20.000 dolara ulaşmasına rağmen, altcoin’ler daha büyük dalgalanmalar yaşıyordu. Ayı piyasası 2018’in başlarında başladığından beri pazarda işler değişti. Altcoin’ler değerlerini kaybetti ve Bitcoin bir kez daha önem kazanmaya başladı.

Birçok ICO Tarih Oldu

2017 ve 2018 yılının başlarında, İlk Para Teklifleri (ICO) tarafından piyasaya sunulan birçok token olduğunu belirtmekte fayda var. Bu tokenlerin birçoğu çoktan ortadan kayboldu. Birkaç hafta önce, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, 2017’nin başından bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Eylül ayında, hakimiyeti %71’yi vurdu. Bu seviyeden sonra düşmeye başladı ve şimdi %65,8’e yakın. Bu, Bitcoin’in yıllık 13.750 dolar seviyesindeki en yüksek seviyesinde işlem gördüğü Temmuz ayından bu yana en düşük oran.

Altcoin Sezonu Gelebilir

Küçük hacimli kripto para birimlerinin yeni bir boğa piyasası ve Bitcoin hakimiyet açısından yeni bir düşüş dönemi başlatabildiğini görmek mümkündür. Genel olarak, altcoin’ler, düşük likiditeye sahip olduklarından ve büyük satın alma siparişlerine duyarlı olduklarından geri dönüşleri daha şaşalı olur. Ancak, küçük kripto paralara yatırım yapma, Ethereum, XRP veya Litecoin gibi ilk 10’da bulunan önde gelen kripto paralara kıyasla daha yüksek risklere sahiptir.

Bitcoin Durgunluğu Halving’le Bozulabilir

Piyasa, 2018 ortası ile 2019’un başı arasında olduğu gibi Bitcoin için yeni bir durgunluk aşamasına giriyor olabilir. Bitcoin’in fiyatı dalgalanmasına rağmen, pazar hakimiyeti çok fazla değişmedi. Bazı kripto para birimleri yükselirken bazıları sabit kaldı. Böylece altcoin’lerin yeni bir boğa piyasasına başlaması mümkün olurken, Bitcoin yana doğru işlem görmeye devam ediyor.

Ancak, Mayıs 2020’de Bitcoin’in madencilerin ödüllerini yarı yarıya azaltacak bir hard fork yaşayacağından da bahsetmek gerekir. Halving, Bitcoin için bir yükseliş katalizörü olabilir ve sonuç olarak en azından birkaç ay boyunca altcoin’lere zarar verebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner