Yükleniyor...

Avrupa Yatırım Fonu’ndan Blockchain ve Yapay Zeka için 400 Milyon Dolarlık Yatırım Planı

Avrupa Yatırım Fonu (EIF), 20 Kasım'da Blockchain ve yapay zeka (AI) için yeni yatırım planını açıkladı.

Avrupa Yatırım Fonundan 400 Milyon Dolarlık Blockchain ve Yapay Zeka için Yatırım Planı

Avrupa Yatırım Fonu (EIF), 20 Kasım’da Blockchain ve yapay zeka (AI) için yeni yatırım planını açıkladı.

EIF tarafından yapılan duyuruda “Avrupa Komisyonu ile birlikte, yapay zeka ve Blockchain tabanlı ürün ve hizmetleri destekleyen girişim sermayesi fonları ve diğer yatırımcıların kullanımına 100 milyon Euro sunacak bir yatırım planı başlatıyoruz. Özel yatırımcıların da 300 milyon Euro fon sağlamasını bekliyoruz.”

Projeyle ağırlıklı olarak araştırma ve kavram kanıtlama aşamasından sonraki geliştirme süreçlerine odaklanılacak. Proje 2020 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

2019 yılında Blockchain teknolojisine 674 milyon dolar harcamasıyla Batı Avrupa’nın dünya üzerinden bu alan en çok harcama yapan ikinci bölge olması bekleniyor. Bu şekilde Batı Avrupa ABD’nin hala gerisinde olsa da (1.1 milyar dolar), Çin’in önüne (319 milyon dolar) geçmiş olacak.

Öte yandan bu harcamanın büyük bir kısmı araştırma ve kavram kanıtlama süreçlerine aktarılıyor. EIF bu konuda “Avrupa’da Blockchain ve yapay zeka konusundaki ‘finansal açık’, Avrupa Yatırım Fonu’na bu yeni teknolojileri mevcut ve gelecek girişim sermayesi ağları ile destekleme imkanı sunuyor.” diyor.

Şu an için girişim sermayesi fonlarının çok azı Avrupa’da Blockchain alanına yatırım yapıyor. Bu durum genelde bu teknolojiler ile ilişkilendirilen fırsatların kaçmasına, teknolojik gelişimin bölgeyi terk etmesinede neden oluyor.

2020’de uygulanmaya başlayacak olan yeni plan ile 100 milyon Euro Blockchain ve yapay zeka tabanlı ürün ve hizmetlerin kullanımına sunulacak. Özel yatırımcıların da 300 milyon Euro daha yatırım yapması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner