Yükleniyor...

Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!

22 Mayıs 2010'da iki adet pizza için tam tamına 10 bin Bitcoin (BTC) ödenmişti, güncel Bitcoin fiyatına bakıldığında ise bu değer 268.

btc

22 Mayıs 2010’da iki adet pizza için tam tamına 10 bin Bitcoin (BTC) ödenmişti, güncel Bitcoin fiyatına bakıldığında ise bu değer 268.500.000 dolara denk geliyor.

Kripto endüstrisinde her yıl 22 Mayıs’ta kutlanan Bitcoin Pizza Günü geldi çattı. Tarihteki ilk BTC alışverişinin gerçekleştiği 22 Mayıs 2010’un üzerinden tam tamına 13 yıl geçti. Fakat günümüzdeki BTC tutarıyla bu değer karşılaştığında gerçekten çarpıcı bir olay olarak konuşulmaya devam ediliyor. Laszlo Hanyecz isimli bir kişinin 22 Mayıs 2010 tarihinde 2 pizza için 10 bin BTC ödemesi ve geçen zaman içinde Bitcoin fiyatının katlanarak artması, hikayeyi taze kılmaya devam ediyor.

Hikayenin Başlangıcı

Bitcoin Pizza Günü’nün ortaya çıkış hikayesi, Hanyecz’in 18 Mayıs 2010 tarihinde o zamanın popüler Bitcoin formu Bitcointalk’ta “Pizza for Bitcoins?” başlığında bir konu açmasıyla başladı. Laszlo, açtığı konu başlığında şunları söylemişti;

“Birkaç pizza için 10 bin BTC ödemek istiyorum. 2 tane büyük boy olabilir. İsterseniz pizzaları kendiniz yapıp evime getirebilirsiniz ya da alıcı olarak beni gösterip sipariş verebilirsiniz.”Kendim uğraşmak veya yapmak istemiyorum. Tıpkı otelde kahvaltı tabağı isteyip, onların yapıp ve getirmesi ve sizin de yiyip mutlu olmanız gibi… Pizzada olmasını sevdiğim şeyler; soğan, biber, sosis, mantar, domates vb. Eğer ilgilenirseniz lütfen benimle iletişime geçin ve anlaşma için konuşalım.”

Hikayenin başlangıcı bu şekilde olmuştu. Olayın en dikkat çeken noktası ise, Hanyecz’in bir diğer ifadesi oldu. “İnsanlara, Bitcoin ile ödeme yaparak pizza aldım demenin enteresan olacağını düşünüyorum.” yanıtını vermesi sırf “Bitcoin ile pizza aldım” diyebilmesi adına böyle bir ticaret gerçekleştirmek istediğinin belirtisi oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner