Yükleniyor...

Bitcoin Pizza Günü’nün bilinmeyen kahramanı kim?

22 Mayıs 2010 tarihi dünyanın ilk kripto parası Bitcoin için tarihi bir dönüm noktası niteliğinde bir gündü.

btc

22 Mayıs 2010 tarihi dünyanın ilk kripto parası Bitcoin için tarihi bir dönüm noktası niteliğinde bir gündü. Bitcoin’in bir alışverişte ilk kez kullanıldığı söz konusu işlemle, Laszlo Hanyecz o dönem 41 dolar eden 10 bin BTC’ye iki orta boy pepperoni pizza satın almıştı. Sadece bir yıl sonra 10 bin BTC’nin değeri 57.700 dolara yükselmişken, aradan geçen yıllar içerisinde söz konusu pizza alışverişinin değeri piyasanın yükselişiyle absürt bir miktar ulaştı. Bu yazı kaleme alınırken bir adet BTC‘nin fiyatı 70 bin dolara dayanmış vaziyette. Kaba bir hesapla iki orta boy pepperoni pizzanın güncel kurdaki değeri 700 milyon dolara tekabül ediyor.

Sektörde yıllardır adeta efsaneleşen bir konu haline gelen söz konusu pizza alışverişi artık Bitcoin Pizza günü olarak kutlanıyor. 10 bin BTC’sini pizzaya harcayan Hanyecz her ne kadar bu hikayenin başrolü olarak görülse de madalyonun öbür yüzünde başka bir isim var: Jeremy Sturdivant. İki adet orta boy pepperoni pizzayı 10 bin BTC‘ye satan Sturdivant’ın bilinmeyen hikayesini siz Coinkolik okurları için görselleştirdik.


post1 1

post2

post3

IMG 9539

post6

post7

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner