Anasayfa Bitcoin (BTC) Yıllara Göre Bitcoin Fiyatı

Yıllara Göre Bitcoin Fiyatı

Yıllara göre Bitcoin fiyatı nasıl değişti? Bu yazımızda yıllara göre ortalama Bitcoin fiyatını sizler için derledik.

2008 krizi sonrası uçtan uca elektronik ödeme sistemi olarak ortaya çıkan Bitcoin, tümüyle merkeziyetsiz, üçüncü taraf müdehalelerine karşı korumalı ilk kripto para birimidir. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma sunulan Bitcoin, daha sonra ilk başarılı kripto para olarak 1. nesil Blockchain olarak adlandırıldı. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamato takma adını kullanan bir kişi veya gruptur.

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir süre içinde günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçen ve insanlar tarafından güvenli bir liman olarak görülmesinden dolayı değerine değer katan Bitcoin’in ağındaki işlemler herkese açıktır ve takip edilebilir. Buna karşın işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır.  Bitcoin Blockchain’indeki onaylanan işlemler zincir yapısından dolayı değiştirilemez ve geri döndürülemez. Bu yönü ile ağ üçüncü taraf müdehalelere tümüyle kapalıdır.

Bitcoin, altın gibi güvenli bir değer saklama aracı olarak görülmektedir. Bu nedenle ona “Dijital Altın” da denilmektedir. Sınırlı arz miktarı (21 milyon) ve teknolojisi ile gelecekte altının yerini almaması, “Altın 2.0” olarak görülmemesi için hiçbir neden yoktu. Altına kıyasla ona ulaşmak ve taşımak son derece kolaydır.

Bitcoin Nedir” başlıklı rehberimizden Bitcoin’e ilişkin tüm bilgilere ulaşabilir, “Bitcoin Nasıl Satın Alınır” başlıklı rehberimizden ise Türk Lirası ile Bitcoin’i 4 adımda nasıl satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yıllara Göre Bitcoin Fiyatı

Düzenlemelere veya kontrole tabii olmamasından dolayı Bitcoin’in değeri 0’dan binlerce dolara yükselmiştir.

Güncel Bitcoin fiyatına “Bitcoin Fiyatı” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yıl Ortalama Bitcoin Fiyatı (ABD Doları)
2009 0
2010 0,06
2011 6,05
2012 8,46
2013 189,54
2014 526,02
2015 272,36
2016 567,27
2017 4.001,16
2018 7.558,21

Bitcoin fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesini 20.089 dolar ile 17 Aralık 2017’de görmüştür. Bitcoin, ortaya çıktığı günden bu yana yüzde 8.500’den fazla ROI (Yatırım Getirisi) ile benzersiz bir yatırım aracı olarak tarihe geçmiştir.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları