Yükleniyor...

Bitcoin Rallisi 2019’da Başlayabilir!

Kripto para pazarındaki analistler, özellikle geçtiğimiz yıl eşi benzeri görülmemiş ralliden sonra tahmin yürütmeye devam ediyorlar.

Bitcoin Rallisi

Kripto para pazarındaki analistler, özellikle geçtiğimiz yıl eşi benzeri görülmemiş ralliden sonra tahmin yürütmeye devam ediyorlar. Ancak, 2018 bu yıl Bitcoin yatırımcılar için tam bir roller-coaster yolculuğu gibi oldu. Bir inildi bir çıkıldı ama genel olarak inişler yaşandı. Dahası, Bitcoin’in fiyatının tahmin edilemezliği ve değişkenliği nedeniyle analistler tahminlerini sık sık değiştirmek zorunda kaldılar.

Galaksi Yatırım Ortaklığı’nın Kurucusu ve tam bir Bitcoin uzmanı olan Mike Novogratz, bundan 20 gün önce CNBC’ye verdiği röportajında Bitcoin’in fiyatının yıl sonuna kadar 10 bin dolara ulaşabileceğini söylemişti. Ancak, Novogratz’in Bitcoin için fiyat tahminini değiştirdiği görülüyor. Son olarak Bloomberg’e konuşan Novogratz şunları söyledi:

Bu süreçte öğrendiğiniz bir şey, her şeyin beklediğinizden biraz daha uzun süreceği. Bitcoin’in yıl sonuna kadar 10.000 doları kıracağını düşünmüyorum.

Bitcoin Fiyatının Yükselmesi için Kurumsal Güç Gerekiyor

Novogratz’ın görüşünü değiştirmediği tek bir konu ise kurumsal girişin Bitcoin’in fiyat artışında anahtar görevi göreceği. Bu gerçekleşmedikçe Bitcoin’de sürdürülebilir bir fiyat artışını beklemek mümkün değil. Novogratz, belki de önümüzdeki yılın ilk yarısında 2019’da önemli bir kurumsal para akışı görebileceğimizi söylüyor.

Ancak, sadece Novogratz değil, kurumsal girişin kripto para pazarının kaybettiği değerini yeniden kazanacağı görüşü birçok kesim tarafından dile getiriliyor. 2018’in başından bu yana, ağır ve tekrarlanan düzeltmeler kripto pazarını derinden etkiledi. Toplam kripto pazarı değeri 2018 Ocak ayında 800 milyar doları aşıyordu ve yüzde 75 oranında değer kaybı yaşandı. Bitcoin’in fiyatı yaklaşık yüzde 70 düştü ve 20 bin dolarlardan 6.000 dolar seviyelerine geriledi.

Kripto para firmaları ve meraklıları, bu yılki olumsuzluklara rağmen umutlarını yitirmiş değil. Şirketler, büyük kurumların kripto para pazarına girmesi için elverişli bir ortam sağlamak amacıyla çeşitli kurumsal ürünler geliştirmeye odaklanmış durumda.

Bir dizi şirket, Bitcoin borsada işlem gören fonları (ETF’ler) tanıtmaya çalışıyor. SEC, pazarda bu ürünlerle başa çıkmak için yeterince olgun olmadığını söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner