Yükleniyor...

Bitcoin Sahipleri Giderek Daha Karlı Hale Geliyor

Glassnode verilerine göre, Bitcoin sahipleri giderek daha karlı hale geliyor ancak bu henüz belirgin bir boğa piyasası anlamına gelmiyor.

bitcoin sahipleri

Glassnode verilerine göre, Bitcoin sahipleri giderek daha karlı hale geliyor ancak bu henüz belirgin bir boğa piyasası anlamına gelmiyor.

Analiz firması Glassnode, Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık %79’unun şu anda karda olduğunu belirtti. Gecikme göstergesi olarak algılanabilse de metrik, piyasanın genel hissini belirlemeye ihtiyaç duyulduğunda işe yarıyor. Glassnode, belirgin fiyat değerlemesi nedeniyle ‘belirgin boğa piyasaları’ sırasında tüm arzın %90’ından fazlasının karda olduğunu öne sürüyor.

Tüm sahiplerin %95’i veya daha fazlası yeşil ışık yaktığında, bu genellikle bir pazarın güvenilir olduğuna dair bir göstergedir. Aralık 2017’deki kripto çılgınlığı sırasında bu oran neredeyse %100’e ulaşmıştı.

Tersi durumda bu metrik %50’nin altına düştüğünde, piyasada dipler ortaya çıkıyor. Buna 12 Mart’ta yaşanan “Kara Perşembe’ ve Aralık 2018’deki büyük teslimiyet örnek verilebilir.

Boğalar İçin İşaretler Var

Kripto paraların artan karlılığı, boğaların bir başka büyük ralliye başlayacağının tek işareti değil. Bununla beraber Bitcoin’in toplam arzının %60’ından fazlasına 12 aydan fazla bir süredir dokunulmuyor. Bu son olarak bir önceki yükseliş döngüsünde yaşanmıştı.

Yine stok-akış modelinde son zamanlarda ortaya çıkan kırmızı nokta da ralli başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner