Yükleniyor...

Bu Hafta Bitcoin’i Etkileyebilecek Olaylar

Bitcoin beş haneli seviyelere yalnızca 500 dolar uzakta.

bitcoin

Bitcoin beş haneli seviyelere yalnızca 500 dolar uzakta. Peki Bitcoin fiyatını bu hafta neler etkileyebilir?

Hisse Senetleri ve Petrol

Geleneksel pazarlar bu haftaya çalkantılı bir başlangıç ​​yaptı. ABD’deki protestolar, Başkan Donald Trump’ın, Çin’e Hong Kong karşısında verdiği tepkiyle birleşince, zaten panik halde olan borsalarda endişe arttı. Bu belirsizlik sonucunda güvenli liman varlıklarında da artışlar gözlenmeye başladı. Altın, 27 Mayıs’tan bu yana 50 dolar civarında artış gösterdi. Altın bu haberin yazımı itibariyle 2011 yılından beri en yüksek seviyesine yaklaştı diyebiliriz.

Bununla beraber petrol fiyatlarında da düşüş yaşanıyor. Andreas Antonopoulos, bu durumun yerel kripto para madencilerine fayda sağlayabileceğini söyledi.

Bitcoin son haftalarda makro hareketlerden giderek ayrılmaya başladı, bu nedenle de lider kripto para biriminin altını izleme potansiyelinin devam ettiği söylenebilir. Verilere göre Bitcoin yalnızca 2. çeyrekte yaklaşık yüzde 50 getiri sağladı.

Gelen Çifte Zorluk Ayarı

Her şey eşit olsa dahi, Bitcoin hala önümüzdeki üç gün içinde aşağı yönde bir zorluk ayarlamasıyla karşı karşıya kalacak. Bitcoin ağının en önemli özelliklerinden biri olan otomatik ayarlamalar, madencilerin işlem doğrulamasına katılmaları konusunda teşvik sağlıyor. Bitcoin, Aralık 2018’deki ayı piyasasından bu yana iki kez arka arkaya aşağı yönde zorluk düzeltmesi yaşamamıştı.

Zorluktan farklı olarak, hash oranı bu hafta bir yükseliş göstererek saniyede yaklaşık 95 kentilyon hash’e yaklaştı. Düzeltme kısa vadede bu artış eğilimini ilerletebilir.

Madenci Satışları Azaldı

Geçen ay yaşanan halving ile madencilerin gelirleri yüzde 50 oranında azaldı. Madenciler bir süre kazandıklarından daha fazla BTC satmak durumunda kaldı. Bu trend ise geçtiğimiz 10 günde yok oldu ve madenci satışları azaldı.

BTC hisselerini satma arzusunun azalması tüketici faaliyetleriyle de örtüşüyor. Birikimcilerin borsalardan çekim yapma oranları Aralık 2018’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca Bitcoin arzının yüzde 60’ı bir yıl veya daha fazla bir süre içinde hareket ettirilmedi ki bu da dalgalanmalar göz önüne alındığı zaman önemli bir husus.

Bununla beraber borsadan çekimlerin bir boğa koşusu habercisi olup olmadığı da tartışılan konular arasında.

Vadeli İşlemler

CME Bitcoin vadeli işlemleri, cuma günkü kapanış ardından haftaya ufak bir farkla başladı. Söz konusu makasın darlığı, BTC’nin makası kapatma amacıyla ani bir hareket yapma ihtimalini azaltıyor.

Stok-Akış Modeli

Bitcoin, 9 bin 500 dolarlık odak fiyat noktasında yer alarak, stok-akış fiyat modelinin yaratıcısına göre tahminlere göre hareket ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner