Yükleniyor...

Bitcoin’deki Sats İsimleri Nelerdir?

Bitcoin Sats isimleri, kullanıcıların Bitcoin cüzdan adreslerine herhangi bir insan tarafından okunabilir adlar ve diğer veriler eklemelerine olanak tanıyan satoshilerin üzerindeki sıralı yazıtlardır.

bitcoin sats

Bitcoin Sats isimleri, kullanıcıların Bitcoin cüzdan adreslerine herhangi bir insan tarafından okunabilir adlar ve diğer veriler eklemelerine olanak tanıyan satoshilerin üzerindeki sıralı yazıtlardır.

Sats İsim Standardı (SNS) Nedir?

Sats Name Standard (SNS), Bitcoin cüzdanınıza bir isim eklemenizi sağlar. SNS, okunabilir adların ve bağlı olduğu cüzdanın kayıtlarını Bitcoin blokzincirine entegre eder ve geleneksel cüzdan adresleri yerine insan tarafından okunabilen adlar kullanan P2P ödeme sistemleri geliştirmek gibi harici hizmetlerin teknolojilerini çeşitli şekillerde kullanmasına izin verir.

Bitcoin’deki bu adlandırma özelliği, Ethereum’daki ENS (Ethereum Ad Hizmeti) ve Durdurulamaz Etki Alanları gibi adlandırma hizmetleriyle karşılaştırılabilir. Tıpkı SNS gibi, bu hizmetler de cüzdanınıza isim eklemenizi sağlar. Ancak, SNS’nin hala en erken aşamada olduğu ve yukarıda belirtilen hizmetler kadar uygulama düzeyine henüz ulaşmadığı da unutulmamalıdır.

SNS isimleri, insanlar tarafından okunabilir bir ad veya son ekli “.sats” uzantısına sahip rakamlardan oluşur. Tesislerini veya protokollerini kullanarak bir cüzdana eklenen adları belirtmek için “.unisat” ve “.xbt” gibi farklı uzantıları kullanan Ordinals protokolünü kullanan başka bir dizi adlandırma projesi de vardır.

bitcoin sats

Sats İsimleri Nasıl Çalışır?

Kasım 2021’de Bitcoin blokzinciri, genesis bloğundan bu yana en önemli ilerlemesi olarak adlandırılan bir süreçten geçmiştir. Taproot yükseltmesi, Bitcoin blokzincirine, büyüyen blokzinciri teknolojisi uygulamalarına ayak uydurmak için daha iyi bir konuma getirmek amacıyla bir dizi yetenek kazandırmayı amaçlıyordu.

Bununla birlikte, Taproot’taki bir boşluk, Bitcoin ağında oluşturulan sanal kriptografik token’lara fazladan veri eklenmesine izin verdi. Bu veriler, basit dizilerden resimler ve videolar gibi multimedya nesnelerine kadar uzanır. Ekli veriler içeren Satoshiler, Bitcoin ağındaki diğer tüm satoshi’ler gibi harcanabilir, ancak taşıdıkları veriler ağda tanınır ve bunlara bağlı komutlar da yürütülür. Satoshi’lere sırasıyla multimedya ve token sözleşmeleri eklenerek sıralı NFT’ler ve BRC token’ları oluşturulmuştur.

bitcoin sats isimleri

Yukarıdaki örnekte “P”, kullanılacak adlandırma servisinin sıralı protokolünü bildirir ve “OP”, kaydedilecek adın yeni olduğunu belirtir. Kayıt ettiren kişi, “ad” nesnesini kullanarak, istenen bir adı girer ve bu adı bir cüzdan adresine atamak için “rev” gösterimini kullanır. “Röle”, indeksleyicilere bu SNS adının başka bir kayda işaret ettiğini bildirir, bunları birbirine bağlar ve ilgili yazıya insan tarafından okunabilir bir isim verir.

Tamamlandığında ise yazıt ağa entegre edilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Seçilen isimlerin entegrasyon sırasında küçük harflere dönüştürülmesi ve isimler arasında boşluk olmaması gerekir. Herhangi bir UTF-8 karakteri kabul edilir ve isimler, sayı ve alfabe karışımı içerebilir.

Sıralamaya yalnızca bir isim eklenebilir ve SNS’nin “ilk öncedir” kuralı vardır. “İlk öncedir” kuralı, herhangi bir ismin ilk tescil ettireninin ismin gerçek sahibi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, bir isim mümkün olduğu kadar çok tescil edilebilirken, en eski kayıt orijinal isimdir. Aşağıdaki görsel “satoshi.sats” adı için 1180’den fazla arama sonucunu göstermektedir, ancak en eski sıra numarası (#162136) ismin gerçek sahibidir.

sats isimleri

Bir Sats İsminin Kullanılabilirliği Nasıl Kontrol Edilir?

Halihazırda kayıtlı bir ismin kaydedilmesini önlemek için, kaydetmek istediğiniz ismin daha önce alınmış olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Bunu yapmanın iyi bir yolu, onu Sats adı API’sine yerleştirmek ve web’te aramaktır (https://api.sats.id/names/yourname.sats). Bunu yapmak için URL’deki “adınızı” tercih ettiğiniz adla değiştirin ve enter tuşuna basın.

Sats İsimleri Ne İçin Kullanılabilir?

SNS, geliştirildiği ilk günden bu yana birtakım çeşitli kullanım şekilleri bulmuştur. Öyle gösteriyor ki gelecekte de daha fazla fayda sağlaması olasıdır. Satsın kullanılabilirlik durumları ise şu şekilde özetlenebilir:

İnsan Tarafından Okunabilen Cüzdan Adları

Sats adının birincil amacı, Bitcoin blokzincirinde bir isim kitaplığı oluşturmak ve ENS gibi projelerin BTC ağında sağladığı hizmetleri ve hatta daha fazlasını yansıtmaktır. Mevcut durumda SNS adları, Ethereum adreslerinde olduğu gibi, alfanümerik Bitcoin cüzdan adreslerinin yerine geçecek bir seçenek olarak Bitcoin cüzdanlarına henüz entegre edilmemiştir.

Ancak, UniSat gibi yerel Ordinals cüzdanları bu sistemi platformlarında zaten geliştirmiştir. Bitcoin, BRC-20 token’ları veya sıralı NFT’leri UniSat cüzdanı aracılığıyla bir eşe göndermek için, alıcının adresine eklenmiş Sats adı kullanılabilir. Bu, gelecekte sıra sayıları ve Sats adlarının ne kadar başarılı olacağına bağlı olarak, normal Bitcoin cüzdan uygulamaları için geliştirilebilir.

İnsanlar tarafından okunabilen adlar, Bitcoin’in benimsenmesi için önemlidir; ne de olsa, bir adres olarak uzun sayı ve harf zincirini ezberlemek neredeyse imkansızdır. Bir bakışta ezberlenebilen adresler, ödemeyi kolaylaştırır ve yanlış alıcıya para gönderme risklerini azaltır.

Sats isimleri, sıra sayılarını destekleyen NFT piyasalarında alınıp satılabilir. Magic Eden, Ordinals Wallet ve UniSat’ın pazarında sats adlarını takas edebilirsiniz. Sats isimlerinizi listeleyebilir ve ilginizi çeken cüzdan isimlerini satın alabilirsiniz.

Veri Depolama

Nominal değerlere ek olarak, sıra protokolü kullanılarak Satoshi üzerine ekstra veriler yazılabilir. Bu özelliği kullanarak, multimedya, veri dosyaları ve veri dizileri eklenebilir ve Sats adının içeriğinin bir parçası olarak Bitcoin ağında sonsuza kadar saklanabilir. Blokzincirin kendisinin başlı başına iyi bir veri depolama seçeneği olduğu düşünüldüğünde, bu verilerin bir cüzdan adresi altında tutulması kolay erişim sağlar. Sitedeki her şeyin Bitcoin’de barındırıldığı ve Sats adındaki “relay” komutunun yazıt web sitesine aktarıldığı bazı deneysel yazıt web siteleri olmuştur.

Kurumsal Ödeme Yapıları

Sats adları hala olgunlaşırken, Sats adları için gelecekteki olası bir kullanım durumu, kurumların adlarının “.sats” son ekine yapılan Bitcoin ödemelerini kabul etmelerini sağlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner