Yükleniyor...

Blockchain Tribalism (Kabilecilik) Nedir?

Blockchain tribalism, blokzincir veya kripto para topluluğunun belirli bir blokzincir veya kripto para ideolojik kapsamına bağlı hale gelmesidir.

Blockchain tribalism

Blockchain tribalism, blokzincir veya kripto para topluluğunun belirli bir blokzincir veya kripto para ideolojik kapsamına bağlı hale gelmesidir.

Blockchain Kabilecilik Nedir?

Blockchain tribalism, blokzincir veya kripto para topluluğunun belirli bir ağ veya kripto para birimine ait ideolojik kapsama bağlı hale gelmesidir. Daha iyi seçeneklerin bulunduğuna dair kanıtlar sunulsa bile, ağlarını sonuna kadar savunmayı sürdürürler. Grup “tribal (kabile)” zihniyeti, hem bölüm içinde hem de dış bölücü tartışmalara yol açabilir. Sonuç olarak yeni teknolojileri kabullenmekte zorlanırlar.

Blockchain Kabilecilik Nereden Çıktı?

Blockchain Tribalism, insanların belirli bir blokzincir ağına veya kripto para birimine gereğinden fazla bağlı olmasından dolayı çıkmıştır. Blockchain yeni bir teknoloji olduğu için kaçırma korkusu (FOMO) ve aşırı duygusal tepkiler görülebilir. İnsanların belli bir topluluğunun parçası olmak ve dünyayı değiştireceği bir tablo olgusuna ait olmak istemişlerdir ve böylelikle bu kavram ortaya çıkmıştır.

Blockchain tribalism

Ethereans Nedir?

Ethereans ya da Etherciler, Ethereum blokzincir topluluğuna sonuna kadar sadıktır. Merkeziyetsiz uygulama ve akıllı sözleşme meydana getirmek için en iyi blokzincir ağının Ethereum olduğunu kabul ederler. Güçlü bir topluluk halindeki Etherciler, dahi olarak gördükleri liderler Vitalik Buterin sayesinde Ethereum’un üstün olduğunu düşünür.

“Ethereans” diye tanımlanan bu topluluk, kimi zaman alaycı biçiminde “Ethereum maksimalistleri” olarak da adlandırılmıştır. Zira bu topluluk, alternatif akıllı sözleşme zincirlerine karşı, Bitcoinciler (Bitcoiners) gibi karşı tavır sergiler.

Blockchain Tribalism Görüşü İyi mi?

Blockchain kabileciliği, bakış açısına bağlı olarak hem iyi hem de kötü görünebilir. Diğer grup topluluk bilincini geliştirmek ve kendini sektöre adamış destekçilerin kendi ürettikleri blokzincir ağını savunmaya ve tanıtmaya yönlendirerek hem benimsenmesine hem de endüstrinin kullanıcılarına katkı sağlayabilir. Böylece “maksimalistler”, sergiledikleri “toksik” davranışlarla zincirin fiyatını yükseltebilir.

Yine de bu aşırı desteğin, ilerlemelerini sağlayacak potansiyel değerlendirmelerin önünü kapatma ihtimali de bulunur. Örneğin, bu görüşün Bitcoin ağında uzun süreli tutum sergilediği ve gelişimini yavaşlattığı düşünülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner