Yükleniyor...

Bitcoin Şeriata Uygun mu, BTC ile Zekat Verilebilir mi?

Görünüşe göre Malezya'daki Müslümanlar, Bitcoin'in şeriat yasalarına uyup uymadığından endişe duyuyorlar.

Bitcoin Seriata Uygun mu BTC ile Zekat Verilebilir mi

Görünüşe göre Malezya’daki Müslümanlar, Bitcoin’in şeriat yasalarına uyup uymadığından endişe duyuyorlar. Malezya Şeriat Danışma Konseyi’nin Başkanı da bu konuda bir açıklama yaparak; kripto paraların sadece şeriata uyumlu olduğunu söylemekle yetinmedi, aynı zamanda bu paraların birçok fırsat sunduklarını da söyledi.

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu’nun (SC) Şeriat Danışma Konseyi Başkanı Daud Bakar: “Bu yeni gelişme, Malezya’da kripto paraların insanların alım satım için satın kullanabilecekleri yatırım varlıkları olarak kabul edilebileceğini gösteriyor ve bu pek çok ilginç alan açabilir” diye belirtti.

Malezyalıların sadece %2’si kripto paralar hakkında herhangi bir bilgiye sahip. Bakar, bu paraları anlamak için Malezyalıların zamana ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

SCxSC Fintech sırasında Bakar: “Bu, insanların anlamasını kolaylaştırmamız gerekli, çünkü şu anda birçok kişi yeni bir şey ve insanlar algılanmasının zor olduğunu düşünüyor” dedi. SCxSC Fintech 2020 Konferansı bugün Kuala Lumpur’da düzenlendi.

Yaklaşık 30 milyonluk küçük ülke, 360 milyar dolarlık GSYİH ile aslında oldukça zengindir ve giderek büyümektedir.

Malezyalı düzenleyiciler üç borsaya lisans verdi; Luno Malezya, Sinegy Technologies ve Tokenize Malaysia. Ancak burada yalnızca bitcoin, Ethereum ve XRP alınıp satılabilir.

Bakar, yeni girişimleri ve projeleri finanse etmek için kripto paraların kullanılma olasılığını gündeme getirdi ve “bu para biriminin potansiyeli, dünyanın büyüyen dijital ekonomisiyle birlikte düşününce harika” diye ekledi.

Bakar, “Bu aynı zamanda kripto paralardan bir emtia veya bir şirketin yatırım aracı olarak yararlanma fırsatlarını da açtı” diye belirtti.

Bitcoin Şeriata En Uygun Para! 

Kripto paraların şeriat uyumlu olduğu, 2018’de Endonezya tarafından onaylandı ve özellikle Bitcoin, şimdiye kadar var olan şeriat uyumlu en iyi para olarak kabul edildi.

Camiler bile bağışlar için Bitcoin kabul ediyor ve bu anlamda küresel bir zekat hizmeti başlatıldı.

Bununla birlikte görünen o ki Bitcoin Malezya’da benimsenme yolunda hareket ediyor ve düzenleyiciler, birçok kişinin ileri teknoloji olarak gördüğü şeyi teşvik etmeye istekli görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner