Anasayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin'deki Sert Düşüşün Nedeni Çin'deki Saadet Zinciri mi?

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Nedeni Çin’deki Saadet Zinciri mi?

CoinMarketCap’in verilerine göre Bitcoin son 24 saatte yüzde 5’den fazla değer kaybı ile 10.000 doların altına geriledi ve haberi yayınladığımız sırada 9.928 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin düşerken piyasa hakimiyetinin artması Bitcoin’in alındığı, yatırımcıların altcoin’lerden Bitcoin’e geçtiğini gösteriyor. Buna rağmen fiyattaki düşüş devam ediyor. Güçlü bir satış baskısı oluşmuş durumda.

Analistler ve trader’lar Bitcoin’deki bu düşüşe anlam vermeye çalışırken, birçoğu bunun beklenen bir fiyat düzeltmesinden ibaret olduğu görüşünde. Buna karşın Çin menşeili dolandırıcılık çetesi PLUS token’ın Bitcoin’deki son düşüşten sorumlu olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Çete, geçtiğimiz Temmuz ayında kullanıcılarından topladığı ve değeri 3 milyar doları bulduğu iddia edilen kripto paralarla ortadan yok olmuştu.

PLUS Token Ekibi
PLUS Token Ekibi

Çetenin Temmuz ayında bu yana ellerindeki toplam 200.000 BTC’yi piyasaya pompaladıkları yani sattıkları kaydediliyor. Böylesi yüksek miktardaki Bitcoin ile güçlü bir satış baskısı oluşturmak, piyasaya yön vermek mümkün. Ayrıca çetenin elinde Ethereum Vakfı’ndan daha çok Ethereum ve EOS bulunduğu söylentisi de son derece kritik.

2018 yılının ortalarında ortaya çıkan Plus Token, insanların kripto paralarını kendi cüzdanlarına yatırması karşılığında yüksek faizli getiri vadediyordu. 2019’da 10 milyon kullanıcıyı hedeflediklerini duyuran çete, Haziran ayının başında 3 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıklamıştı.

Olayla ilgili olarak soruşturma başlatan Çin polisi, saadet zinciriyle bağlantılı birkaç kişiyi tutuklamıştı. Çin polisinin soruşturması devam ediyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Avatar
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları