Anasayfa Bitcoin (BTC) Arjantinliler'den Bitcoin'e Büyük İlgi!

Arjantinliler’den Bitcoin’e Büyük İlgi!

10 yıldır ekonomik krizle boğuşan Arjantin’in durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Halk kurutuluşu kripto paralarda ararken, ülkedeki Bitcoin talebinde resmen patlama yaşanıyor.

Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin ilk tur seçimlerinde hezimet yaşamasının ardından Arjantin ekonomisi 1950’den bu yanaki en kötü ekonomik durum ile karşı karşıya kalmış durumda. Ülkede borsalar çökerken, yüksek enflasyondan kaçan halk Bitcoin’e sığınmış durumda. Bunun sonucunda ise ülke tarihinde Bitcoin’e olan ilgi en yüksek düzeyde.

Arjantin borsası sert şekilde düşüşe geçerken, yılın en düşük seviyesini gördü. Hafta içinden bu yana 1 Bitcoin 600.000 Arjantin pesosu karşılığında işlem görüyor. Seçime kadar 1 Bitcoin 500.000 Arjantin pesosuna karşılık geliyordu. Şu anda ülkede Bitcoin, spot piyasa fiyatından 1.000-1.500 dolar daha pahalıya satılıyor.

Arjantin’in içinde bulunduğu durum siyasi atmosferden kaynaklanıyor. Önce Arjantinlileri panik yapmakla suçlayan Macri ardından halktan özür dilemek zorunda kaldı ve “ekonomik kurtarma paketi”ni açıkladı. Fiyatları donduran, faizleri yükselten, vergileri düşüren ve muhalefet liderleriyle görüşme talebinde bulunan Macri’nin hedefinde siyasi gerilimi ve ekonomik darboğazı kırmak vardı ancak başarılı olamadı.

Dünya genelinde Bitcoin fiyatı düşerken Arjantin’de yükseldi. Spot piyasada 10.000 dolar seviyesinin altına gerileyen Bitcoin fiyatı, Arjantin’de 11.500 dolar ila 11.700 dolar arasında alıcı buluyor. Bu da ülkedeki insanların Bitcoin’i güvenli liman olarak gördüklerini gösteriyor.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları