Anasayfa Analizler Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020

Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020

ABONE OL:google-news

Bitcoin’in TL bazında paribu.com verilerine göre 4 saatlik grafiği aşağıda gösterilmiştir. 4 saatlik grafikte alttan geçen yükselen trend çizgisinin üzerinde kalındığı sürece yükseliş devam edecektir. Bu yüksele trend çizgisinin destek verdiği seviye bugün için 51.150 TL. Trend çizgisinin üzerinde kalmayı başarırsa bir önceki zirve olan 54.000 seviyesi hedeflenebilir.

Diğer taraftan yaklaşık 50800 TL seviyesi bir önceki dip seviye olması açısından önemli. Eğer bu seviyenin altında kapanışlar gelecek olursa, bu kısa vadeli yükseliş trendi bitmiş olacaktır(Dow teorisi-Failure-Swing).Orta vadede yükselişin devam ettiğinin söylenebilmesi için 54.000 TL zirvesinin üzerinde kapanışların gelmesi gerekir.

BTC/TRY

BTCTRY İÇİN İNDİKATÖRLER NE SÖYLÜYOR?

Aşağıdaki 4 saatlik grafikte MACD, RSI, STOCH RSI ve ADX indikatörleri gösterilmiştir.

MACD ve sinyal çizgilerinin durumu SATIŞ sinyali vermeye devam ediyor ancak MACD histogram çizgisinin eğimi pozitife dönmeye başlamış.

RSI 42-43 seviyelerindeki yatay desteğinde. STOCH RSI’ın aşırı satış bölgesinde olması da dikkate alındığında, RSI’ın yatay desteğinin üzerinde kalmayı başarması durumunda, fiyatlar da yükselen trend çizgisinden destek bulmuş olacaktır.

Diğer taraftan ADX’in 20 den büyük olmasına rağmen 4 saatlik grafikteki aşağı yöndeki hareketi trendin güç kaybettiğinin işareti olarak değerlendirilebilir.

Bitcoin Analiz

GÜNLÜK GRAFİKTE İNDİKATÖRLER NE SÖYLÜYOR?

İndikatörlerin günlük grafik üzerindeki durumu ise aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Günlük grafikte en dikkat edilmesi gereken nokta yükselen trend çizgisinin altında kapanışın gelip gelmeyeceği.

Bu kısa vadeli yükselen trend çizgisinin kırılma İHTİMALİNİ artıran noktalar şunlar:

  1. Fiyatlar yeni zirveler yaparken (mavi çizgi) RSI yeni zirveler yapamamış (Negatif Uyumsuzluk)
  2. RSI fiyatlardaki yükselen trend çizgisiyle eş anlı başlattığı trendini aşağı kırmış.
  3. STOCH RSI 80 seviyesini yukarıdan aşağı kırarak bir süre daha düşme ihtimalinin yüksek olduğunun sinyalini vermiş. STOCH RSI için şunu da belirtmekte fayda var: günlük grafikte yaklaşık 63 seviyelerinde yatay bir desteği var ve bu seviyenin altına inerse RSI’da da (dolayısıyla fiyatta da) sert bir düşüş söz konusu olabilir.

Diğer taraftan günlük grafikte ADX indikatörünün 40 seviyesinin üzerinde olması, içinde bulunduğumuz günler itibariyle yukarı ya da aşağı hareketlerin güçlü bir trendle gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunun göstergesi.

Bitcoin Teknik Analiz

Özetle:

Kısa vade için çok riskli bir noktada BTCTRY. Bu tarz piyasalarda risk oynaklık(volatilite) demektir. Önümüzdeki günlerde oynaklığın daha da artma ihtimali yüksek görünüyor. Bu nedenle; bitcoin TL bazında böyle bir seviyede iken, alış yapmayı düşünenlerin mutlaka stop loss seviyelerini takip etmeleri gerekir. Stop loss seviyesi olarak 4 saatlik grafiğe göre yukarıda belirtilen 50800 TL’nin altındaki bir seviye takip edilebilir. Stop loss seviyesinin tanımlanması yatırımcının risk iştahı ve işlem tutarıyla doğrudan ilişkili olduğu unutulmamalıdır.

Destekler: 50.800, 50.400, 47.300

Dirençler: 52.000, 52.900, 54.000

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Mehmet Yıldızlı
Mehmet Yıldızlıhttps://www.coinkolik.com
Ankara'da Yüce Fen Lisesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Aynı sene Marmara Çevre Mühendisliği'ni kazandı. Üç sene burada öğrenim hayatına devam ettikten sonra, 1992 yılından itibaren ilgilendiği hisse senedi piyasaları, işletme ve finansla ilgili teorik bilgiyi de derinlemesine öğrenmek istediği için üniversite sınavına tekrar girerek Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenim hayatına devam etti. Mehmet Yıldızlı 28 Kasım 2018 tarihinde kurduğu Paradox Danışmanlık Bilişim Tic. Ltd. Şti altında çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,347TakipçilerTakip Et
562AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar