Yükleniyor...

Bitcoin Teknik Analizi: 27 Ocak 2020

Bitcoin’in paribu.

Bitcoin Fiyat Analizi 1

Bitcoin’in paribu.com borsasındaki değerlerini gösteren günlük grafik lineer ölçekte aşağıda gösterilmiştir. 79500 TL seviyesinden gelen düşen trend çizgisi aynı zamanda resimde kırmızı renkteki düşen kanalın üst çizgisi özelliği taşıyor. Bu kanalın orta ve alt çizgileri defalarca test edildi. Bu nedenle, orta ve uzun vadeli yükseliş için bu düşen kanalın üst çizgisinin üzerinde günlük kapanışların gelmesi gerekmektedir.

Bitcoin Fiyat Analizi - 1
Tam boyutta görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayın/dokunun.

Kısa Vadeli Yükselen Trendin Kırıldığını RSI Önceden Haber Vermişti

Daha yakından, indikatörlerle birlikte, incelendiğinde ise aşağıdaki grafik elde ediliyor. Burada çok önemli bir noktayı vurgulamakta fayda var. Grafikte siyah renkteki dik çizginin geçtiği günün kapanışında RSI kendisi için geçerli olan kısa vadeli yükselen trend çizgisini(kesikli çizgiyle gösterilen) kırmıştı ama, fiyatlar aynı dönemde yaşanan kısa vadeli yükselen trend çizgisinin hemen üzerinde kapatmıştı. Yani RSI, fiyatların trend çizgisini kıracağını önceden haber vermişti. RSI’ın bu şekilde öncül sinyal olma durumu HER ZAMAN olacak değil tabi ki ama piyasalarda sık görülen bir durumdur.

Geçtiğimiz günlerde bitcoin 54.000 TL seviyesini test ettiğinde, fiyatlarla RSI arasındaki negatif uyumsuzluğun da sonucu olarak bu düşüş hareketi başlamış oldu.

Bitcoin Fiyat Analizi - 2
Tam boyutta görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayın/dokunun.

BTC/TRY Düşmeye Devam Edecek mi?

Dow Teorisine göre yeni oluşan tepeler önceki tepelerin altında, yeni oluşan dipler de önceki diplerin altında gerçekleşiyorsa, düşen trendde olduğu sonucu çıkarılır. Aşağıdaki 4 saatlik periyottaki grafikte, mavi ve kırmızı renkte gösterilmiş olan eğriler, yeni oluşan zirve ve diplere işaret ediyor. Dikkat edilirse, “kısa vade için” yeni oluşan zirve ve diplerin bir önceki seviyelerin altında gerçekleştiği açıkça görülebilir. Bu durumda, Dow Teorisine göre kısa vadeli bir düşen trend içinde olduğumuzu söylememiz mümkün.  51300-51500 aralığı aşılacak olursa bu durumda 52350 seviyesinde bir önceki zirve takip edilmeli. Zira bu seviye bir önceki zirve olması açısından önemli. 52.350 TL’nin üzerinde kapanışlar gelecek olursa o durumda düzeltme hareketinin son bulduğu düşünülebilir. Ancak aşağıdaki grafiğe göre düşüşün grafikteki kırmızı düşen kanal içinde bir süre daha devam etme ihtimali oldukça güçlü görünüyor (yukarıda açıkladığım zirve-dip analizine göre). Düşüşün devam etmesi durumunda alttan geçen yükselen trend çizgisi seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Bitcoin Fiyat Analizi - 3
Tam boyutta görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayın/dokunun.

Bitcoin İndikatör Analizi

BTCTRY’nin aşağıdaki 4 saatlik grafiğinde RSI, STOCH RSI ve ADX indikatörleri gösterilmiştir. Bugünkü (27.Ocak.2020) kapanış 51250 TL ve daha altındaki bir seviyeden gerçekleşecek olursa, RSI’ın yönünü aşağı çevirmiş olduğunu göreceğiz. Ama belki bundan daha da önemlisi, STOCH RSI’ın aşırı alış bölgesinden satış sinyali üreterek kapanış yapması olur. Bilindiği gibi, STOCH RSI, RSI indikatörünün bir indikatörüdür. Yani STOCH RSI’daki “OLASI” bir satış sinyali RSI’ın önümüzdeki günlerde düşeceği anlamına gelir ki, RSI’ın düşmesine sebep olan şey fiyatlardaki düşüştür.

Tabi RSI üzerinde gösterilmiş olan iki trend çizgisine dikkat etmekte fayda var. Bu iki trend çizgisinden alttan geçen yükselen trend çizgisi RSI için kabaca 50 seviyesinde destek veriyor. 50 seviyesi RSI’ın referans değerlerinden birisidir ve bu seviyenin altındaki değerlerde fiyatların bir süre daha düşeceği kabul edilir. Dolayısıyla, RSI için yükselen trend çizgisi önümüzdeki günlerde dikkatle takip edilmeli. Eğer RSI bu trendi kırarsa, bitcoin’in TL bazındaki fiyatında da sert sayılabilecek bir düşüş yaşanabilir. Diğer taraftan, RSI üzerinde gösterilen düşen trend çizgisinin aşılması durumunda da, fiyatlardaki düzeltme hareketinin son bulduğu düşünülebilir.

Son olarak ADX indikatörünün 4 saatlik grafikte yönünü yukarı çevirmesi, gelecek 4 saatlik dilimler itibariyle fiyat hareketi ne yöne olursa olsun, güçlü bir trend olma ihtimalini artırıyor, kısa vade için.

Bitcoin Fiyat Analizi - 4
Tam boyutta görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayın/dokunun.

Özetle

Teknik analizin temelini oluşturan Dow Teorisine göre kısa vade için geçerli denilebilecek bir düzeltme hareketi devam ediyor. Bu tarz geri çekilme hareketleri birkaç haftaya kadar devam edebilir. Ancak, bir önceki oluşan zirvenin üzerinde kapanışlar gelecek olursa o takdirde düzeltmenin son bulduğu söylenebilir. Bu düşüşü düzeltme olarak nitelendirmeye devam etmekte fayda var zira, grafik daha uzun vadede incelendiğinde 38000 TL civarlarından sonra oluşan dipler ve zirveler yükselmeye devam ediyor. Yani şu an için orta vadede yaşanan yükseliş trendinin kısa vadeli düzeltmesi yaşanmaktadır.

İndikatörler, kısa vade için çok olumlu görünmüyor. Düzeltme hareketinin kırmızı düşen kanal içinde devam etmesi durumunda yukarıdaki grafikte alttan geçen yükselen trend çizgisi seviyeleri (kabaca 46.000 TL civarları) orta vadeli destek olarak takip edilebilir.

Destekler: 49100, 47300, 46000

Dirençler: 51500,  52350, 54000

Bol kazançlar dilerim.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner