Yükleniyor...

Bitcoin, Terra Çöküşü Öncesindeki Günlerine Yakın!

Aylardır negatif haberlerin etkisinde kalan Bitcoin (BTC), ETF başvurularını arkasına alarak boğa koşusunun sinyalini vermeye başladı.

Bitcoin Ayi ve Boga

Aylardır negatif haberlerin etkisinde kalan Bitcoin (BTC), ETF başvurularını arkasına alarak boğa koşusunun sinyalini vermeye başladı.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında Terra’nın çökmesi ve geçtiğimiz yılın kasım ayında FTX’in iflas etmesi, kripto piyasasının çöküşüne zemin hazırlamıştı. BTC, ortaya çıkan negatif haberlerin etkisiyle güçlü bir düşüş yaşamış ve beraberinde kripto piyasasını da sürüklemişti. Geçtiğimiz yıl, birçok altcoin tarihin tozlu raflarına gömüldü. Ancak 2023, kripto açısından oldukça farklı bir yıl oluyor.

Düzenleyicilerin baskısı ve bu baskıya kriptonun dayanışması, kurumsalların kriptoya yaklaşması ve negatif haberlerin tükenmesi ile birlikte BTC için yeşil günler başladı. Yılın ortasına gelindiğinde, BTC’den boğa sesleri geldiği görülüyor. Peki BTC’de olanlar ve beklenenler neler?

Bitcoin’den Boğa Yürüyüşü

Bitcoin (BTC), 10 gündür yükseliş trendini sürdürüyor. Bitcoin’deki yükseliş, BlackRock’ın ETF başvurusunda bulunmasıyla başladı ve başka kurumsalların da ETF başvurusunda bulunmasıyla şiddetlendi.

BTC’nin son bir haftada yüzde 16,39 ve son bir ayda yüzde 16,51 yükseliş yaşadığı görülüyor. Ancak BTC, geniş perspektifte incelendiğinde, son altı ayda yüzde 82,63 seviyesinde ciddi bir yükseliş yaşadı. BTC, 1 Ocak 2023 tarihinden sonra farklı bir döneme giriş yaptı.

BTCUSD

BTC‘nin yaşadığı yükseliş, çoğu kripto yorumcusuna göre boğa tuzağı olsa da birçok kripto analisti boğanın geldiğini düşünüyor. En büyük boğa maksimalisti ise halen daha Michael Saylor.

Bitcoin Grafik

Geçtiğimiz gün BTC, 31.500 dolara yakın bir seviyeye yükseldi. BTC’nin bu noktaya gelmesiyle, en son 14 Nisan‘da görülen bir yıllık en yüksek seviye kırılmış oldu. 14 Nisan tarihinde BTC, 31.043 dolar seviyesine kadar yükseliş yaşamıştı.

BTC’nin son bir yılın en yüksek fiyat noktasına yükselmesi, Bitcoin ETF konusuyla ilişkilendiriliyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock‘ın ETF başvurusuyla başlayan süreç, geçtiğimiz gün bir Bitcoin vadeli ETF başvurusunun onaylanmasıyla şiddetlendi. Boğa, BTC için sinyaller vermeye başladı. Ancak analistler halen daha bunun boğa için yeterli olmadığını düşünüyor.

BTC, eğer 32.638 dolar seviyesini kırmayı başarırsa 10 Mayıs 2022’deki fiyat seviyesine dönüyor. Bunun önemi aslında oldukça büyük. Çünkü BTC, 11 Mayıs 2022‘de yaşanan Terra çöküşüyle derin bir krize girmiş ve boğa piyasasına sürüklenmişti.

BTC’nin 32.638 yolculuğunda tutunmak isteyeceği destek noktası ise 29.950 dolar seviyesi olacak. Eğer BTC bu destek noktasını kaybederse, 28.300 dolara kadar iniş gerçekleştirebilir. BTC’nin kırılım destek noktası ise 25.000 dolar seviyesinde.

BTC fiyatının boğa mı boğa tuzağı mı olduğu kestirilemese de haber akışları önemli bir rol oynayacak. Bitcoin’in yaşayabileceği negatif haber akışları neredeyse tamamen tükendi. ABD’li düzenleyiciler tüm kripto borsalarına dava açtı. Birçok piyasa yapıcı iflas etti ve birçok kripto aktörü hukuksal süreçlerle mücadele ediyor.

Bitcoin’de 2023 ve 2024 yıllarını kapsayan boğa senaryoları:

 • 1- BlackRock’ın Bitcoin Spot ETF başvurusunun kabul edilmesi
 • 2- SEC’nin Ripple davasını kaybetmesi
 • 3- SEC’nin Binance ve Coinbase davasında zayıf düşmesi
 • 4- SEC Başkanı Gary Gensler’in istifası
 • 5- Bitcoin halving
 • 6- ABD faiz politikası ve enflasyonu

Bitcoin’de 2023 ve 2024 yıllarını kapsayan boğa tuzağı senaryoları:

 • 1- SEC’nin BlackRock’tan gelen Bitcoin Spot ETF başvurusunu reddetmesi
 • 2- SEC’nin Ripple’a karşı zafer kazanması
 • 3- SEC’nin Binance ve Coinbase davalarında öne çıkması
 • 4- Tether (USDT) ve birçok stablecoin’lere dava açılması veya düzenleme çalışmalarının başlaması
 • 5- Altcoin’lerde yaşanabilecek iflaslar
 • 6- Küresel piyasalardaki sıkılaşmanın devam etmesi

Senaryolar ne olursa olsun BTC, halving dönemine odaklanmış durumda. Küresel düzenleyiciler her altcoin’e bir menkul kıymet yaftası yapabilse de BTC için emtia görüşü hakim sürüyor. BTC, dijital altın olarak tanımlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner